Motivation och autentiskt material
En fenomenologisk studie av autentiskt material i engelskundervisning
Johanna Ericson
Studentarbete övrigt (ej examensrelaterat arbete) 2021
Luleå tekniska universitet
Uppsatsen titel och underrubrik: Motivation och autentiskt material. En fenomenologisk studie av
autentiskt material i engelskundervisning.Författarens namn: Johanna Ericson
Abstrakt: Att välja vilket material man som lärare nyttjar i sin undervisning är ett av många val lärare tvingas göra mer eller mindre ständigt. Att välja material från läroböcker är ett val men det finns också oändliga valmöjligheter bland material som inte är skapat för just undervisning.
Sådant material kallas också autentisk material. Vikten av materialet som används kan påverka flera aspekter av lärandet. Denna studie fokuserar på materialvalens inverkan på motivation.
Syftet med studien är att undersöka elevers uppfattning om motivation och autentiskt material respektive material från läroböcker. Intentionen är också att undersöka om eleverna uppfattar att motivationen påverkas av att få välja ur ett urval av autentiskt material, samt om autentiskt material är bättre för deras kunskapsutveckling. Data har samlats in genom semistrukturerade intervjuer och observationer av lektioner. Genom en fenomenologisk metodansats har sedan den empiriska datan analyserats och tolkats. Sammantaget visar resultaten av datan i helhet att den upplevda effekten av autentiskt material är att det är positivt för motivationen. Att få välja ur ett urval av material upplevs också som fördelaktigt för motivationen. Studien visar också att eleverna ser att det autentiska materialet främjar kunskapsutvecklingen. Slutsatsen som kan dras av studien är att arbeta med autentiskt material är ett gynnsamt sätt att skapa motivation hos eleverna.
Nyckelord: autenticitet, läroböcker, material, motivation, engelskundervisning
Innehållsförteckning
1 Inledning 1
1.1 Syfte och frågeställningar 2
2 Bakgrund, tidigare forskning och koppling till styrdokument 2
2.1 Motivation 2
2.2 Autenticitet 4
2.3 Koppling till styrdokument 7
3 Genomförande 8
3.1 Genomförande vid lektioner med läroboken 8
3.2 Genomförande vid lektioner med autentiskt material 9
4 Metod 10
4.1 Metodologisk ansats 10
4.2 Datainsamling 11
4.2.1 Observationer 11
4.2.2 Intervjuer 12
4.3 Forskningsetiska överväganden 13
4.4 Bearbetning, tolkning och analys 13
5 Resultat 14
5.1 Resultat observationer 14
5.1.1 Observationer av lektioner där läroboken användes 14
5.1.2 Observationer av lektioner där autentiskt material användes 15
5.2 Resultat intervjuer 16
5.3 Sammanfattning av resultaten i helhet 21
6 Diskussion 22
6.1 Metoddiskussion 22
6.2 Resultatdiskussion 23
6.2.1 Hur upplever eleverna att deras motivation i engelska påverkas av användandet av autentiskt
material 23
6.2.2 Hur upplever eleverna att deras motivation påverkas av att de får välja bland ett urval av
autentiskt material 24
6.2.3 Hur uppfattar eleverna att deras prestation påverkas av att arbeta med autentiskt respektive
läroboksmaterial 25
6.3 Didaktisk reflektion 25
Referenslista Bilaga 1
1 Inledning
Motivation är en av många nödvändiga förutsättningar för utveckling av kunskap. I läroplanen fastställs att skolan “ska främja alla elevers utveckling och lärande samt en livslång lust att lära.”
(Skolverket, 2011). Denna livslånga lust kan definieras som motivation. Som undervisande lärare är medvetenhet om motivationens betydelse följaktligen en nödvändighet. Man möts ofta av åsikten att undervisningen måste vara lustfylld och underhållande annars tappar eleverna intresset och motivationen. Begreppet motivation kan dock kännas abstrakt och överväldigande, lite för stort att bryta ner på detaljnivå i den faktiska undervisningen. I denna studie vill jag därför konkret undersöka motivationens koppling till val av material i undervisning i engelska.
Att fatta beslut om materialval är något lärare gör konstant och med mer eller mindre medvetenhet hur det påverkar elevernas motivation. I språkundervisning är målet att uppnå förmågan att kommunicera på målspråket på bästa sätt i språkets reella kontext. Historiskt sett har materialet som använts i språkundervisning till stor del varit läroböcker avsedda för just språkundervisning. I och med skolans utveckling under senare delen av 1900-talet växte dock intresset för att integrera annat material i undervisningen, material som inte skapats i undervisande syfte. Sådant material kallas ibland för autentiskt material. Det finns forskning som visar att motivationen ökar när man använder autentiskt material i undervisningen (Bernardo, 2006; McNeill, 1994; Peacock, 1997). Vidare finns forskning som tyder på att delaktighet ökar motivationen hos eleverna (Skolverket, 2015). Dessa två teser vill jag undersöka vidare i detta utvecklingsarbete.
Jag upplever att motivationen och engagemanget hos de individuella eleverna varierar väldigt mycket och i skolans värld möts man ofta av generaliseringen att eleverna misslyckas på grund av just brist på motivation. Att läraren bara kan motivera till en viss gräns, sedan måste motivationen komma inifrån eleverna själva är en vanligt uppfattning. I denna studie vill jag därför rent konkret se om jag som lärare ämnesdidaktiskt kan påverka motivationen hos eleverna genom val av material vid inlärning av engelska. Jag är av uppfattningen att material från läroböcker upplevs långt från verkligheten. De texter som används känns ibland artificiella och konstlade. Språk är ett i högsta grad levande fenomen då all kommunikation sker mellan människor, och om målet är att kunna använda språken i verkligheten varför inte använda material från verkligheten? I kursplanen för engelska står även mer specifikt att “ undervisningen ska stimulera elevernas intresse för språk och kulturer och förmedla nyttan av språkkunskaper.”
(Skolverket, 2011). Att stimulera intresse via materialet känns högst relevant för mig som
språklärare och jag har därför valt att genomföra denna studie.
1.1 Syfte och frågeställningar
Syftet med detta utvecklingsarbete är att belysa elevers upplevelse av motivation vid användandet av autentiskt material respektive material från läroböcker i undervisning i engelska.
Frågeställningarna som mitt utvecklingsarbete har som ambition att svara på är:
● Hur upplever eleverna att deras motivation i engelska påverkas av användandet av autentiskt material?
● Hur upplever eleverna att deras motivation påverkas av att de får välja bland ett urval av autentiskt material?
● Hur uppfattar eleverna att deras prestation påverkas av att arbeta med autentiskt respektive läroboksmaterial?
Då frågeställningarna bara utgår från elevernas upplevelser finns inga ambitioner att svara på hur den faktiskt motivationen påverkas av de olika materialvalen. Dock kommer observationer genomföras vid lektioner som nyttjar båda typer av material med syftet att se om eleverna beteende kan ses som tecken på motivation i högre eller lägre grad.
2 Bakgrund, tidigare forskning och koppling till styrdokument
Nedan beskrivs bakgrund till termen motivation och autenticitet samt tidigare forskning kring dessa två begrepp. De båda begreppen förklaras och kopplas till varandra och den definition som kommer användas vid genomförandet av detta arbete kommer fastslås. Vidare redogörs för hur motivation och material förhåller sig till styrdokument för grundskolan.
2.1 Motivation
I uppslagsverket Nationalencyklopedin fastslås att motivation är en “psykologisk term för de
faktorer hos individen som väcker, formar och riktar beteendet mot olika mål.” (“Motivation”,
u.å.). Etymologiskt härleds det till ordet movere som på latin just betyder att röra på sig
(Cardelús, 2016). Brynolf (2012) menar att motivation är det som ger en person drivkraft på ett
psykologiskt plan att handla målinriktat på ett sätt som gynnar personen. Inom psykologin finns
flertalet teorier kring motivation. De brukar ofta delas upp i teorier som hävdar att motivation är
driftstyrd eller teorier med grundsynen att motivation är målstyrd (Hein, 2012). Skillnaden
mellan dessa förklarar Hein är att de driftstyrda teorierna hävdar att impulser och drifter som vi
människor inte kan påverka kontrollerar motivationen. De målstyrda teorierna hävdar i motsats
att människan är kapabel att kontrollera och styra sina val mot specifika mål (ibid.). Inom denna
teori anses motivation präglas av ett aktivt handlande mot motivation där människan också har en medvetenhet om motivationsprocessen (Cardelús, 2016, s. 50). Detta utvecklingsarbete har målteorier som utgångspunkt vid definition av motivation.
Att motivation också främjar all typ av lärande är något man ofta möts av. Hattie (2014) har genom metaanalyser kommit fram till att motivation i allra högst allra påverkar elevers resultat.
Men exakt vad motivation är, vad som främjar den och varför den har så stor betydelse för framgång i studier finns det olika teorier om. En av dessa teorier är den som rör inre och yttre motivation, eller intrinsic och extrinsic motivation. Teorin som förklarar inre och yttre motivation vill ge svaret på frågan vill jag utföra denna handling? Begreppen intrinsic och
extrinsic motivation myntades av Edward L Deci på 1970-talet och beskrivs som skillnadenmellan att utföra handlingar med motiv som är tillfredsställande för jaget (kallad inre motiv eller intrinsic motivation), eller att utföra dem för yttre belöning (kallad yttre motiv eller extrinsic motivation) (Deci, 1975). Cardelús (2016) hävdar att “inre och yttre motivation kan beskrivas som ett binärt begrepp, vars teoretiska funktionssätt i hög grad bygger på en kontrastiv och ömsesidigt fungerande princip.”. De existerar alltså genom och med varandra. Skaalvik och Skaalvik (2016) benämner denna teori om inre och yttre motivation som medbestämmandeteorin på svenska. Andra teorier analyserar hur motiverade eleverna är, medan medbestämmandeteorin tittar på vilken sorts motivation eleven har. Den inre motivationen kännetecknas av att den genererar ett självvalt beteende. Här vill eleven lära sig för att uppgiften känns rolig och intressant och det är glädjen i att utföra aktiviteten som är belöningen i sig (Skaalvik & Skaalvik, 2016, s. 57). Namnet medbestämmandeteori hänvisar också till Decis (1975) förklaring till att medbestämmande är det som skapar inre motivation, som Deci argumenterade är ett grundläggande psykologiskt behov hos alla elever. Eftersom att medbestämmandet är centralt i denna teori betonas vikten av att eleverna får uppleva eget inflytande i den mån det går.
Följaktligen är autonomi ett kärnord i denna teori. Lärare kan bidra till elevernas känsla av autonomi på flera olika sätt. Skaalvik & Skaalvik (2016, s. 14) ger bland annat exemplet att läraren ger förklaringar till de val som görs, ger eleverna valmöjligheter när de är möjligt samt uppmuntrar eleverna att ta egna initiativ.
Ett annat behov som Deci såg som grundläggande för att skapa inre motivation är behov av kompetens. Behovet av kompetens och tron på sin egna förmåga berörs i många andra teorier angående motivation, bland annat teorin kring self-efficacy. Socialpsykologen Albert Bandura (1997) myntade begreppet self-efficacy under sjuttiotalet. Begreppet fördjupar sig även den i den inre motivationen och kan översättas till självförmåga. Bandura menade att individens tilltro till sin egen förmåga står i fokus, och mer specifikt förmågan till handling. På detta sätt kan man säga att självförmågan skiljer sig från självförtroende som är mer kopplat till personen som helhet, self-efficacy handlar om hur kapabel man är inom en specifik domän (Cardelús, 2016).
Bandura (1997) beskrev fyra faktorer som påverkar självförmågan, dessa är enactive mastery
experiences, vicarious experience, social persuasion och physiological and emotional states.
Dessa begrepp kommer nu redogöras mer i detalj. Enactive mastery experiences kan beskrivas som elevens tidigare erfarenhet av framgång. Har hen tidigare lyckats är chansen stor att hen känner sig motiverad att försöka igen, och dessutom på en högre nivå enligt Cardelús (2016).
Han betonar dock att uppgiften inte får vara för lätt, då upplevs inte det motstånd som krävs för att bli motiverad. Vicarious experience översätts av Cardelús som ställföreträdande erfarenhet.
Rent konkret handlar det om att få se någon annan person lyckas med handlingen, vilket leder till att man själv vill lyckas. Människan är en social varelse och vill eftersträva det hon ser i verkligheten. Ser vi någon som vi kan identifiera oss med lyckas, då tänker vi att vi också kan lyckas. Social persuasion beskrivs som verbal övertalning av Cardelús och beskriver att självförmågan växer om andra i ens omgivning hävdar och kanske till och med övertalar en om att man kan lyckas. Den sista faktorn som Bandura (1997) hävdade påverkar självförmågan är physiological and emotional states. Rent konkret handlar det om en medvetenhet hos personen om hur hen reagerar vid situationer då hen ska prestera något. Cardelús (2016) beskriver det som följer: “Uppfattar en person sina svettiga handflator och sin ökade puls som tecken på styrka och beredskap att prestera väl snarare än svaghet och underläge ökar möjligheten att lyckas.“ (s. 59).
Sammanfattningsvis handlar denna teori om elevens känsla och tro om möjligheten att utföra skoluppgifter. Har en elev stor tilltro till sin kapacitet kommer hen vara mer uthållig och anstränga sig mer vid motgångar. Skaalvik & Skaalvik (2016) har också identifierat olika faktorer som påverkar elevens tro på framgång. En av dessa är vilka uppgifter man som lärare ger eleverna att utföra. Dessa bör därför vara anpassade efter elevens förutsättningar, de bör alltså få uppgifter som de klarar av. Slutsatsen är att lärarens utformande av uppgifter och val av material är viktig för att skapa tro på sin egen förmåga hos eleverna, vilket i sin tur motiverar dem till lärande.
2.2 Autenticitet
Definitionen av autentisk i Svensk ordbok är det “som verkligen existerat på det sätt som påstås”
(2009) och de ger synonymerna äkta och verklig. Att det som undervisas i skolan ska kunna användas i verkliga livet är en uppfattning man ofta möts av i skolan. Och svaret på frågan varför
lär jag mig det här, som man mer än ofta får av eleverna berör just autencitet. Inom språkdidaktiken återkommer autenticiteten i begreppet kommunikativ kompetens som fått stort genomslag och förändrat språkundervisningen sedan 1970-talet (Skolverket, 2020). Begreppet fokuserar på “förmågan att använda språket på ett meningsfullt sätt i specifika situationer”
(Skolverket, 2020, s. 3). Användbarheten spelar alltså en viktig roll för den kommunikativa
förmågan. Inom språkundervisning blir användbarheten viktig då du lär dig målspråket för att
kunna kommunicera på språket i ditt framtida liv i praktiken (Tornberg, 2000). Tornberg hävdar
vidare att autenticiteten blir avgörande för att användningen av språket ska kännas naturlig och
äkta i alla sammanhang, det vill säga att man eftersträvar att behärska språket på det vis man
behärskar sitt modersmål. Även Pitkänen och Varis (2007) argumentar att “avsikten med autenticitet är att knyta språkanvändningen närmare med vardagen och sträva efter modersmålsenligt språkbruk.” (2007, s. 81). I läroplanen återkommer man till användbarheten i syftet med ämnet engelska när man slår fast att “Genom undervisningen ska eleverna ges möjlighet att utveckla en allsidig kommunikativ förmåga.” (Skolverket, 2011). Autenticitet i skolvärlden handlar om att undervisningen ska vara förankrad i verkligheten och följaktligen kunna användas på ett trovärdigt och äkta sätt. Mer komplex blir definitionen av autenticitet när det kommer till autentiskt material.
Forskare har olika uppfattning om vad som räknas som autentiskt material. En vid definition är att autentiskt material är material som i sitt ursprung skapats med andra ändamål än att användas just för undervisning (Hellström, 1990; Tornberg, 2000). Gemensamt för denna definition är att man lägger vikt på syftet med materialet. Är materialet gjort för att användas i skolans undervisning, då är det inte autentiskt. Vidare beskrivs autentiskt material av flertalet forskare som obearbetat och obeskuret, till skillnad från material som skapats just för undervisning (Hellström 1990; Tornberg, 2000). I denna beskrivning tas inte bara syfte i beaktning, utan även formen på materialet. Peacock (1997) tar specifikt upp poesi och sånger som exempel på autentiskt material under denna definition. Forskning hävdar alltså att syftet med materialet är av relevans, men det finns också de som menar att det finns andra faktorer som påverkar vad som är autentiskt material. En av dessa faktorer är materialets mottagare, det vill säga läsarens roll.
Hellström (1990) för ett resonemang kring mottagarens roll när det kommet till autentiska texter.
Han menar att det gör att begreppet blir relativt. Om läsaren är den som avgör om en text är autentisk eller inte är det upp till individen och hens läsupplevelse att avgöra. Tillför man i stället ett perspektiv som tar textens budskap i beaktning undviks ett subjektivt perspektiv på autenticitet menar Hellström (1990). Används denna lite snävare definition kan bearbetat material som är skapat specifikt för undervisning fortfarande räknas som autentiskt under förutsättning att budskapet som materialet har återfinns autentiskt. Ett exempel på detta skulle till exempel vara en tidtabell, en meny från en restaurang eller en reklamannons av något slag på målspråket, som räknas som autentisk trots att den finns tryckt i ett läromedel.
Det finns forskning som hävdar att sammanhanget som texten eller materialet används i påverkar
autenticiteten, vilket gör att texten per automatik förlorar sin autenticitet när den tas ut ur sitt
verkliga sammanhang och in i ett annat (Mishan, 2003; Hutchinson & Waters, 1987). På detta vis
kan man inte återskapa autenticitet genom att använda en autentisk text i till exempel läromedel
just för att den kräver sin originalkontext. Begreppet autenticitet kan nästan konstateras väcka
fler frågor än svar. Begreppet autenticitet när det kommer till undervisning och material är alltså
inte så uppriktigt som man kan tro. Trots detta är det ett välanvänt och välkänd begrepp inom
skolan. Borg (2004) hävdar i uppsatsen med titeln Autentiska texter som fiktion och möjlighet att
begreppet har svag teoretisk grund men trots detta har autentiska texter stark praktisk grund,
speciellt i språkundervisning. Mishan (2004) konstaterar också att begreppet autentisk material har positiva konnotationer samt att lärarkåren är enlig angående fördelarna med det inom främst språkundervisning. Hon nämner bland en av många fördelar att det stärker motivationen hos eleverna.
The many advantages of using authentic ( … ) materials for language learning have by now been generally accepted by the teaching community—the richness of authentic texts in terms of their cultural and linguistic content, the opportunity to select materials that are relevant, appropriate, and interesting to particular groups of learners, the motivational aspects of learning from authentic rather than didactic material, and so on. (Mishan, 2004, s. 219)