Multiplikation - 2:ans tabell

Download (0)

Full text

(1)

Multiplikation - 2:ans tabell

Två ballonger kostar

________

kr eftersom

______ .

2 =

__________

Fem ballonger kostar

________

kr eftersom

______ .

2 =

__________

Tio ballonger kostar

________

kr eftersom

______ .

2 =

__________

Sju ballonger kostar

________

kr eftersom

______ .

2 =

__________

Tre ballonger kostar

________

kr eftersom

______ .

2 =

__________

En ballong kostar

________

kr eftersom

______ .

2 =

__________

Sex ballonger kostar

________

kr eftersom

______ .

2 =

__________

Fyra ballonger kostar

________

kr eftersom

______ .

2 =

__________

Nio ballonger kostar

________

kr eftersom

______ .

2 =

__________

Åtta ballonger kostar

________

kr eftersom

______ .

2 =

__________

Man kan köpa

__________

ballonger för 18 kr eftersom

______ .

2 = 18 Man kan köpa

__________

ballonger för 12 kr eftersom

______ .

2 = 12

Ballonge r

2 kr

styck

(2)

Multiplikation - 3:ans tabell

Tre pennor kostar

________

kr eftersom

______ .

3 =

__________

Fem pennor kostar

________

kr eftersom

______ .

3 =

__________

Tio pennor kostar

________

kr eftersom

______ .

3 =

__________

Sju pennor kostar

________

kr eftersom

______ .

3 =

__________

Två pennor kostar

________

kr eftersom

______ .

3 =

__________

Sex pennor kostar

________

kr eftersom

______ .

3 =

__________

Fyra pennor kostar

________

kr eftersom

______ .

3 =

__________

Nio pennor kostar

________

kr eftersom

______ .

3 =

__________

Åtta pennor kostar

________

kr eftersom

______ .

3 =

__________

Man kan köpa

__________

pennor för 15 kr eftersom

______ .

3 = 15 Man kan köpa

__________

pennor för 12 kr eftersom

______ .

3 = 12

Multiplikation - 4:ans tabell

Pennor 3 kr styck

Tärningar 4 kr styck

(3)

Fem tärningar kostar

________

kr eftersom

______ .

4 =

__________

Tio tärningar kostar

________

kr eftersom

______ .

4 =

__________

Två tärningar kostar

________

kr eftersom

______ .

4 =

__________

Sju tärningar kostar

________

kr eftersom

______ .

4 =

__________

Tre tärningar kostar

________

kr eftersom

______ .

4 =

__________

Sex tärningar kostar

________

kr eftersom

______ .

4 =

__________

En tärning kostar

________

kr eftersom

______ .

4 =

__________

Fyra tärningar kostar

________

kr eftersom

______ .

4 =

__________

Nio tärningar kostar

________

kr eftersom

______ .

4 =

__________

Åtta tärningar kostar

________

kr eftersom

______ .

4 =

__________

Man kan köpa

__________

tärningar för 24 kr eftersom

______ .

4 = 24 Man kan köpa

__________

tärningar för 16 kr eftersom

______ .

4 = 16

Multiplikation - 5:ans tabell

Kulor

5 kr

styck

(4)

Tre kulor kostar

________

kr eftersom

______ .

5 =

__________

Tio kulor kostar

________

kr eftersom

______ .

5 =

__________

Två kulor kostar

________

kr eftersom

______ .

5 =

__________

Fyra kulor kostar

________

kr eftersom

______ .

5 =

__________

Fem kulor kostar

________

kr eftersom

______ .

5 =

__________

Sex kulor kostar

________

kr eftersom

______ .

5 =

__________

Sju kulor kostar

________

kr eftersom

______ .

5 =

__________

Nio kulor kostar

________

kr eftersom

______ .

5 =

__________

Åtta kulor kostar

________

kr eftersom

______ .

5 =

__________

Man kan köpa

__________

kulor för 25 kr eftersom

______ .

5 = 25 Man kan köpa

__________

kulor för 45 kr eftersom

______ .

5 = 45

Multiplikation - 6:ans tabell

Tio

glassar kostar

________

kr eftersom

______ .

6 =

__________

Fem glassar kostar

________

kr eftersom

______ .

6 =

__________

Två glassar kostar

________

kr eftersom

______ .

6 =

__________

Glassar 6 kr styck

(5)

Sju glassar kostar

________

kr eftersom

______ .

6 =

__________

Tre glassar kostar

________

kr eftersom

______ .

6 =

__________

Sex glassar kostar

________

kr eftersom

______ .

6 =

__________

Fyra glassar kostar

________

kr eftersom

______ .

6 =

__________

Nio glassar kostar

________

kr eftersom

______ .

6 =

__________

Åtta glassar kostar

________

kr eftersom

______ .

6 =

__________

Man kan köpa

__________

glassar för 24 kr eftersom

______ .

6 = 24

Man kan köpa

__________

glassar för 36 kr eftersom

______ .

6 = 36

(6)

Multiplikation - 7:ans tabell

Tio giraffer kostar

________

kr eftersom

______ .

7 =

__________

Fem giraffer kostar

________

kr eftersom

______ .

7 =

__________

Två giraffer kostar

________

kr eftersom

______ .

7 =

__________

Sju giraffer kostar

________

kr eftersom

______ .

7 =

__________

En giraff kostar

________

kr eftersom

______ .

7 =

__________

Tre giraffer kostar

________

kr eftersom

______ .

7 =

__________

Sex giraffer kostar

________

kr eftersom

______ .

7 =

__________

Fyra giraffer kostar

________

kr eftersom

______ .

7 =

__________

Nio giraffer kostar

________

kr eftersom

______ .

7 =

__________

Åtta giraffer kostar

________

kr eftersom

______ .

7 =

__________

Man kan köpa

__________

giraffer för 28 kr eftersom

______ .

7 = 28 Man kan köpa

__________

giraffer för 42 kr eftersom

______ .

7 = 42

Multiplikation - 8:ans tabell

Giraffer 7 kr styck

Tuggummin 8 kr styck

(7)

Tio tuggummin kostar

________

kr eftersom

______ .

8 =

__________

Ett tuggummi kostar

________

kr eftersom

______ .

8 =

__________

Fem tuggummin kostar

________

kr eftersom

______ .

8 =

__________

Två tuggummin kostar

________

kr eftersom

______ .

8 =

__________

Sju tuggummin kostar

________

kr eftersom

______ .

8 =

__________

Tre tuggummin kostar

________

kr eftersom

______ .

8 =

__________

Sex tuggummin kostar

________

kr eftersom

______ .

8 =

__________

Fyra tuggummin kostar

________

kr eftersom

______ .

8 =

__________

Nio tuggummin kostar

________

kr eftersom

______ .

8 =

__________

Åtta tuggummin kostar

________

kr eftersom

______ .

8 =

__________

Man kan köpa

__________

tuggummin för 24 kr eftersom

______ .

8 = 24 Man kan köpa

__________

tuggummin för 32 kr eftersom

______ .

8 = 32

Multiplikation - 9:ans tabell

Donuts 9 kr styck

(8)

Tio donuts kostar

________

kr eftersom

______ .

9 =

__________

Fem donuts kostar

________

kr eftersom

______ .

9 =

__________

Två donuts kostar

________

kr eftersom

______ .

9 =

__________

Sju donuts kostar

________

kr eftersom

______ .

9 =

__________

Tre donuts kostar

________

kr eftersom

______ .

9 =

__________

Sex donuts kostar

________

kr eftersom

______ .

9 =

__________

Fyra donuts kostar

________

kr eftersom

______ .

9 =

__________

Nio donuts kostar

________

kr eftersom

______ .

9 =

__________

Åtta donuts kostar

________

kr eftersom

______ .

9 =

__________

Man kan köpa

__________

donuts för 54 kr eftersom

______ .

9 = 54 Man kan köpa

__________

donuts för 27 kr eftersom

______ .

9 = 27

Multiplikation - 10:ans tabell

Fiskar 10 kr styck

(9)

Tio fiskar kostar

________

kr eftersom

______ .

10 =

__________

Fem fiskar kostar

________

kr eftersom

______ .

10 =

__________

Två fiskar kostar

________

kr eftersom

______ .

10 =

__________

Sju fiskar kostar

________

kr eftersom

______ .

10 =

__________

En fisk kostar

________

kr eftersom

______ .

10 =

__________

Tre fiskar kostar

________

kr eftersom

______ .

10 =

__________

Sex fiskar kostar

________

kr eftersom

______ .

10 =

__________

Fyra fiskar kostar

________

kr eftersom

______ .

10 =

__________

Nio fiskar kostar

________

kr eftersom

______ .

10 =

__________

Åtta fiskar kostar

________

kr eftersom

______ .

10 =

__________

Man kan köpa

__________

fiskar för 80 kr eftersom

______ .

10 = 80

Man kan köpa

__________

fiskar för 40 kr eftersom

______ .

10 = 40

Figure

Updating...

References

Related subjects :