Kvalitetsauktion Säsongens utvalda hösten 2020
Sunday 6 December 2020 at 12:00 CET
1
BERNDT FRIBERG. Vas, stengods, Gustavsbergs studio 1964. (d)
Harpälsglasyr i bruna toner. Signerad Friberg, studiohanden samt årsbokstav F. Höjd 48 cm.
Estimate: 15,000 SEK Hammer price: 34,000 SEK
2
AXEL SALTO. Vas, stengods. För Royal Copenhagen 1900-talets mitt.
Glaserad i bruna toner med ristad lövformad dekor i svag relief. Signerad Salto samt böljemärket och 20738. Höjd 16 cm.
Estimate: 8,000 SEK Hammer price: 20,000 SEK
3
KARIN BJÖRQUIST. Servis "Nobel", 73 delar, benporslin, för Rörstrand 2000-tal.
12 kuverttallrikar, diameter 32 cm 12 mattallrikar, diameter 26 cm 12 förrättstallrikar, diameter 22,5 cm 12 dessertskålar, diameter 17 cm 12 skålar med lock 12 kaffekoppar med fat samt skål med lock.
Estimate: 15,000 SEK Hammer price: 49,050 SEK
4
GUNNAR CYRÉN. Glasservis "Nobel", 73 delar, för Orrefors.
12 champagnestrutar, höjd 22 cm 12 ölglas, höjd 21,5 cm 12 vinglas, höjd 18 cm 12 starkvinsglas, höjd 14 cm 12 konjakskupor, höjd 12,5 cm 11 martini/champagneglas, höjd 12 cm samt ett par ljusstakar, höjd 23 cm.
Estimate: 20,000 SEK Hammer price: 23,550 SEK
5
GUNNAR CYRÉN. Karaff samt snapsglas, 12 stycken så kallade "Djävulsglas" ur serien Nobel, för Orrefors.
Målad dekor. Signerade "GC" samt med dekormålarsignaturer. Höjd 16 cm, karaffens höjd ca 30 cm.
Estimate: 15,000 SEK Hammer price: 13,500 SEK
6
EDVIN ÖHRSTRÖM. Vas "Ariel", Orrefors 1977. (d)
Dekor av tjurfäktare i blått och brunt samt luftblåsor på klar fotklack. Signerad Orrefors Ariel Nr 414-E7 Edvin Öhrström. Höjd 18 cm.
Estimate: 10,000 SEK Hammer price: 15,500 SEK
7
LARS KJELLANDER. Glasservis "Tre rosor", 80 delar, Kosta 1900-talets förra hälft.
Slipad och graverad dekor av bland annat rosor. 21 vinglas, 14,5 cm 6 mindre vinglas, höjd 12,5 cm 6 rehnvinsglas, höjd 13,5 cm 19 madeira/starkvinsglas, höjd 11,5 cm 5 starkvin/snapsglas, höjd 14 cm 1 litet snapsglas, höjd 9 cm 22 selterglas, höjd 9 cm.
Estimate: 25,000 SEK Hammer price: 15,000 SEK
8
NILS FOUGSTEDT. Tillskriven. Teservis, tre delar, tenn, Firma Svenskt Tenn Stockholm 1925.
Kaffekanna med rottinglindat handtag, sockerskål och gräddkanna. Stämplade med änglamärket samt Stockholm Y7. Kaffekannans höjd 14,5 cm, längd 24 cm.
Estimate: 5,000 SEK Hammer price: 4,000 SEK
9
PRAKTPOKAL med lock, silver med invändig förgyllning, Mellaneuropa 1800-talets senare hälft.
Rik dekor av akantus och blommor samt nygotiska stilelement, lock krönt av skördekvinna. Vikt ca 1980 gram. Höjd 52 cm.
Estimate: 20,000 SEK Hammer price: 34,300 SEK
10
KANNA, silver, Leeching, Kina, 18/1900-tal.
Rikt dekorerad med stridsscener. Hänkel och lockknopp i form av drakar. Förgylld insida. Höjd 24 cm. Märkt LC i botten. Vikt ca 1000 gram.
Estimate: 15,000 SEK Hammer price: 76,800 SEK
11
POKALGLAS, ett par, silver, Kina, möjligen Sunshing, 1800-tal.
Rikt dekorerade med grenverk och fåglar, invändig förgyllning, höjd ca 16,5 cm. Otydliga stämplar, möjligen SS. Totalvikt ca 490 gram.
Estimate: 20,000 SEK Hammer price: -
12
BESTICKUPPSÄTTNING, silver, 93 delar, Jens Sigsgaard, Danmark. Totalvikt ca 4100 gram.
12 matskedar 12 gafflar 12 knivar 12 dessertskedar 12 smörgåsgafflar 12 smörgåsknivar 11 kaffe/teskedar 10 st olika uppläggningsbestick.
Estimate: 18,000 SEK Hammer price: 20,050 SEK
13
YAD/TORAHPEKARE, silver och 14k guld med färgade stenar, 1800-tal.
Dekorerad med skrivtecken och blomsterslingor, teknik i niello, emalj och gravyr. Bland annat ametister, smaragder och paste. Längd ca 31 cm.
Estimate: 8,000 SEK Hammer price: -
14
SNUSDOSA, 18k guld och emalj i blått och vitt, Toussaint-François Pillieux (1786- 1813) Paris. Vikt ca 66 gram.
Ca 8 x 3 cm, höjd 1,5 cm.
Estimate: 30,000 SEK Hammer price: -
15
HÄNGE/TALISMAN "Navratna", 9 ädelstenar, 18k, Indien, 18/1900-tal.
Blomformat hänge med 9 infattade ädelstenar, var och en symboliserande gudar/himlakroppar i vårt solsystem. Rubinen i mitten infattas av 10 diamanter. Baksida med floral dekor i polykrom emalj. Höjd inkl. ögla ca 5 cm. Totalvikt ca 14 gram Rubin för Surya/Solen Pärlemor för
Chandra/Månen Röd korall, för Mangala/Mars Smaragd för Budha/Merkurius Gul safir för Brihaspati/Jupiter Diamant för Shukra/Venus Blå safir för Shani/Saturnus Hessonitgranat för Rahu/Tilltagande måne Krysoberyll/Kattöga för Ketu/Avtagande måne.
Estimate: 25,000 SEK Hammer price: -
16
ÖRHÄNGEN, ett par, 18k, 2 droppslipade diamanter, pärlor, rubiner, smaragder och emalj, troligtvis Indien, 1800-talets senare hälft.
Blomformad överdel med hängande kläppar, höjd ca 4 cm. Droppslipade diamanter på mittenhänget, längd ca 0,7 cm. Cabochonslipade rubiner och smaragder. Kanter och baksidor dekorerade i emalj. Låsmekanismer tillverkade av Anders Nilsson, Lund, 1954.
Estimate: 5,000 SEK Hammer price: 3,209 SEK
17
BROSCH/HÄNGE, 14k guld samt silver, 53 rosenslipade diamanter, Art Nouveau, 18/1900.
Framsida i silver, floral form med två hängande kläppar. Höjd ca 6, bredd ca 4,5 cm. De största dimanterna mäter ca 5,5x5,5 mm resp, 7x6 mm, övriga stenar 1-3 mm.
18
BROSCH, 18k röd/vitguld med 1 briljantslipad och 52 rosenslipade diamanter, Göteborg 1950.
Längd ca 5,5 cm. Briljant ca 10 ct, rosenstenar ca 1-2 mm. Totalvikt ca 13 gram.
Estimate: 10,000 SEK Hammer price: -
19
RING, 18k vitguld, briljantslipad diamant, 1,17 ct, Lennart Ragner, Göteborg, 1978.
Storlek ca 18,25 mm.
Estimate: 50,000 SEK Hammer price: 42,000 SEK
20
RING, 18k vitguld, diamant, gammal briljantslipning, 2,41 ct, Trege Guldsmedsaktiebolaget, Göteborg 1956.
Storlek 18 mm.
Estimate: 100,000 SEK Hammer price: 90,000 SEK
21
HAROLDO BURLE MARX. Armband, 18k guld, 8 gröna turmaliner i "Forma livre- slipning", Brasilien 1960/70-tal. Vikt ca 80 gram.
Inre diameter ca 5,3 cm, bredd ca 3 cm. Stenarnas höjd ca 1,1-1,6 cm.
Estimate: 40,000 SEK Hammer price: 55,000 SEK
22
HAROLDO BURLE MARX. Ring, 18k guld med grön turmalin i "Forma libre- slipning" Brasilien 1960/70-tal. Vikt ca 10,5 gram.
Storlek 16,5 mm. Sten ca 2 x 1,3 cm.
Estimate: 10,000 SEK Hammer price: 17,000 SEK
23
WIWEN NILSSON. Collier, armband samt ring, sterlingsilver och carréslipad bergkristall. Lund 1959-60 och 1963. (d)
Ring -och stavkedjor. Längd 44 cm och 19,5 cm. Ringstorlek 18. Totalvikt ca 98 gram.
Estimate: 20,000 SEK Hammer price: 22,000 SEK
24
WIWEN NILSSON. Armband, sterlingsilver. Lund 1956. (d)
Ring -och stavkedja. Längd 20 cm. Vikt ca 26 gram.
Estimate: 6,000 SEK Hammer price: 8,150 SEK
25
TAPIO WIRKKALA. Hänge "Silvermåne", silver, för Nestor Westerback, Helsingfors, 1971.
Hänge diameter 11 cm. Kedja, ankarmodell, längd 70 cm.
Estimate: 12,000 SEK Hammer price: 11,500 SEK
26
LARS HOLMSTRÖM. Plafond, Arvika 1920/30-tal.
Stomme i järn med genombruten dekor i mässing och ovanpåliggande skiva i frostat glas. Tre ljuspunkter. Märkt "Lars Holmström Arvika". Diameter 57,5 cm.
Estimate: 20,000 SEK Hammer price: 23,000 SEK
27
JOSEF FRANK. Golvarmaturer "Spirallampan", ett par, modell 1838, för Firma Svenskt Tenn, Stockhom.
Stomme i blankpolerad förnicklad mässing, delvis klädd med cognacsfärgat läder. Ställbar skärm klädd i vit linne. Märkta C 1838. Höjd ca 125 cm. Modellen formgiven 1934.
Estimate: 12,000 SEK Hammer price: 14,500 SEK
28
CARL MALMSTEN. Soffa "Gripsholm om Skeppsbord", 1950-tal.
Stomme i mörkbetsat lövträ med mässingsskodda ben. Textilklädsel med djuphäftad rygg. Längd ca 178 cm, sitthöjd ca 36 cm, rygghöjd 96 cm. Enligt uppgift M/S Gripsholm (1957), Svenska Amerika Linien.
29
LE CORBUSIER, PIERRE JEANNERET & CHARLOTTE PERRIAND. Soffa "LC 3" för Cassina, Italien.
Förkromad metallstomme med lösa dynor i rygg och sits med mörkblå läderklädsel. Märkt LC 3 007553. Längd 165 cm.
Estimate: 25,000 SEK Hammer price: 27,000 SEK
30
LE CORBUSIER, PIERRE JEANNERET & CHARLOTTE PERRIAND. Fåtöljer "LC 3", ett par, för Cassina, Italien.
Förkromad metallstomme med lösa dynor i rygg och sits klädda i mörkblått läder. Märkta LC 3 006199 och 006245.
Estimate: 25,000 SEK Hammer price: 38,000 SEK
31
HENNING LARSEN. Stolar, fyra stycken, modell 9230, för Fritz Hansen, Danmark.
Stålrörstomme med skinnklädsel. Två etikettmärkta med datering 1989. Bredd 53 cm, sitthöjd ca 44 cm, höjd 66 cm. Modellen formgiven 1967.
Estimate: 10,000 SEK Hammer price: 9,500 SEK
32
HANS J WEGNER. Fåtölj "CH 25", för Carl Hansen & son, Danmark 1950/60-tal.
Stomme i ek med sits och rygg i flätad snörsits. Brännmärkt Made in Denmark Carl Hansen & son Odense Denmark designer Hans J Wegner. Modellen formgiven 1950.
Estimate: 10,000 SEK Hammer price: 19,500 SEK
33
HANS J WEGNER. Bord "AT-312", för Andreas Tuck, Danmark.
Teak. 140 x 90 samt 2 utdragbara skivor à 50 cm, höjd 73 cm. Brännmärkt Andr. Tuck Danmark design Hans J Wegner Made in Denmark danish furnituremakers control.
Estimate: 10,000 SEK Hammer price: 12,600 SEK
34
HANS J WEGNER. Stolar "W2", åtta stycken, för CM Madsen, Danmark.
Stomme i teak med sitsar i flätad rotting. Brännmärkta CM Madsens fabriker Haarby Danmark Made in Denmark design Hans J Wegner.
Estimate: 24,000 SEK Hammer price: 43,000 SEK
35
HANS J WEGNER. Karmstolar "PP240", fyra stycken, för PP Möbler, Danmark.
Stomme i lackerad körsbär med sits och rygg klädda i ljust läder. Etikettmärkta PP Möbler Danmark design: Hans J Wegner. Modellen formgiven 1990.
Estimate: 16,000 SEK Hammer price: 25,000 SEK
36
Estimate: 16,000 SEK Hammer price: 23,000 SEK
37
MATS THESELIUS. Skåp "National Geographic", för Källemo AB.
Lackerat i gult på sockel i bok. Brickmärkt med mässingsplakett Mats Theselius Produced by Källemo AB Sweden. Längd 57, bredd 22, höjd 171 cm.
Estimate: 12,000 SEK Hammer price: 25,000 SEK
38
MATS THESELIUS. Fåtölj "Aluminium", för Källemo AB.
Trästomme klädd med blankpolerad aluminium, karm i skiktlimmad bok, sits och rygg klädd i mocka. Höjd 70 cm.
Estimate: 12,000 SEK Hammer price: 26,025 SEK
39
AGDA ÖSTERBERG. Matta, rölakan. Tre Bäckar, Varnhem 1963. (d)
Geometriskt mönster i polykroma färger med bård i turkosblåa toner. Signerad AÖ samt Agda Österberg. Ca 330 x 231 cm. Litteratur Matta nr 258 i Tre Bäckars arkiv.
Estimate: 30,000 SEK Hammer price: 46,000 SEK
40
CARLO MARATTA (1625-1713). Hans art. Jungfru Maria med Jesusbarnet och Anna med Johannes döparen. Olja på duk.
46 x 37 cm.
Estimate: 15,000 SEK Hammer price: 10,000 SEK
41
OKÄND KONSTNÄR. Portätt av kvinna i gul klänning. Olja på duk, 1700-tal.
Påskrift Anno 1707 a tergo. 72 x 56 cm.
Estimate: 14,000 SEK Hammer price: 22,000 SEK
42
GUSTAF BRANDELIUS (1833-1884). Flicka som binder buketter. Olja på duk.
Utförd i Paris 1869.
Signerad och daterad G Brandelius Paris 1869. 130 x 90 cm.
43
JOHANN GEORG ARSENIUS (1818-1903). Hästar i stall. Olja på duk. Utförd 1870.
Signerad och daterad J. Arsenius 1870. Ca 41 x 53 cm.
Estimate: 15,000 SEK Hammer price: 15,000 SEK
44
KRISTIAN ZAHRTMANN (1843-1917). Italiensk pojke. Olja på duk.
Monogramsignerad och daterad 1889. 37 x 21 cm.
45
BIRGER SANDZÉN (1871-1954). Utsikt över Lidan mot Kinnekulle. Olja på duk.
Utförd 1893. (d)
Signerad och daterad Birger Sandzén 93. 75 x 50 cm.
Estimate: 15,000 SEK Hammer price: -
46
EMMA SPARRE (1851-1913). Porträtt av dam i violett klänning. Olja på duk.
Stämplad a tergo Målning utförd av Emma Sparre. Oval 71 x 60 cm.
47
WILHELM VON GEGERFELT (1844-1920). Väderkvarnar i solnedgång. Olja på duk.
Stämpelsignerad W v Gegerfelt. 98 x 71 cm.
Estimate: 10,000 SEK Hammer price: 8,000 SEK
48
BERNDT ADOLF LINDHOLM (1841-1914). Kustbild, olja på duk, signerad.
36 x 54 cm.
Estimate: 15,000 SEK Hammer price: 15,500 SEK
49
ANSHELM SCHULTZBERG (1862-1945). "Vinter Älvdalen". Olja på duk.
Signerad A. Schultzberg. 85 x 110 cm.
Estimate: 20,000 SEK Hammer price: 48,000 SEK
50
ANSHELM SCHULTZBERG (1862-1945). "Höstdag i trakten av Nizza, Contes par Nice". Olja på duk.
Signerad och daterad A. Schultzberg 26/11 1930. 60 x 73 cm.
Estimate: 20,000 SEK Hammer price: 17,000 SEK
51
ANSHELM SCHULTZBERG (1862-1945). "Cornflowers". Olja på duk.
Signerad A. Schultzberg. 52 x 67 cm.
Estimate: 15,000 SEK Hammer price: 12,000 SEK
52
JOHAN ERICSON (1849-1925). Kajen i Marstrand. Olja på duk. Utförd 1925.
Signerad och daterad Joh. Ericson 1925. 72 x 99 cm.
Estimate: 20,000 SEK Hammer price: 15,000 SEK
53
JOHAN ERICSON (1849-1925). Motiv från Marstrand. Olja på duk.
Signerad och daterad Joh Ericson 1924. Ca 62 x 93 cm.
Estimate: 15,000 SEK Hammer price: 8,000 SEK
54
ANNA GARDELL-ERICSON (1853-1939). Vy från Arvidsvik, Marstrand. Akvarell.
Signerad Anna Gardell Ericson. 36 x 51 cm.
55
ANNA GARDELL-ERICSON (1853-1939). Motiv från Hjo. Akvarell.
Signerad Anna Gardell Ericson. Ca 30 x 45 cm.
Estimate: 12,000 SEK Hammer price: 17,500 SEK
56
CARL OSCAR BORG (1879-1947). Motiv från inspelning av Tjuven i Bagdad från 1924. Akvarell.
Signerad Carl Oscar Borg. 37 x 43 cm.
57
CARL OSCAR BORG (1879-1947). "Coming up from the Kiva". Kolteckning.
Signerad Carl Oscar Borg. 27 x 25 cm. Litteratur Widén, Albin; Carl Oscar Borg ett konstnärsöde, Stockholm 1953. Avbildad pl 22.
Estimate: 8,000 SEK Hammer price: 12,500 SEK
58
CARL OSCAR BORG (1879-1947). Porträtt av Abraham Lincoln. Olja på duk. Utförd i maj 1940.
Signerad Carl Oscar Borg. 76 x 65 cm. Utförd efter fotografi av Mathew Brady taget den 9 februari 1864. Proveniens I konstnärens släkt sedan utförandet.
Estimate: 100,000 SEK Hammer price: -
59
AGNES CLEVE (1876-1951). Kvinnlig modell. Olja på duk. Utförd 1931. (d)
Signerad och daterad A. Cleve -31. 79 x 57 cm.
Estimate: 25,000 SEK Hammer price: 32,000 SEK
60
SVANTE BERGH (1885-1946). Italiensk gård, St. Gimignano. Olja på duk. Utförd 1926.
Signerad och daterad Svante Bergh -26. 66 x 54 cm.
61
PÄR SIEGÅRD (1887-1961). Kvinna på gunga. Olja på duk. Utförd 1931. (d)
Signerad och daterad Pär Siegård 31. 53 x 38 cm.
Estimate: 15,000 SEK Hammer price: 14,000 SEK
62
ISAAC GRÜNEWALD (1889-1946). Marockanska modellen. Akvarell. Utförd omkring år 1936.
Signerad Grünewald. 74 x 52 cm. Proveniens Galleri Keruben, Göteborg 1985. Litteratur Hodin, J.P; Isaac Grünewald, Stockholm 1949. Se liknande akvarell avbildad vid sid 152.
Estimate: 40,000 SEK Hammer price: -
63
NILS NILSSON SKUM (1872-1951). Rendrivning. Krit- och blyertsteckning. (d)
Signerad och daterad N N Skum 1950. Bladmått 27 x 35 cm.
Estimate: 6,000 SEK Hammer price: 9,850 SEK
64
AXEL OLSON (1899-1986). Figurkomposition. Gouache. Utförd 1937. (d)
Signerad och daterad Acke O. -37. 16,5 x 24,5 cm.
Estimate: 10,000 SEK Hammer price: 14,450 SEK
65
ESAIAS THORÉN (1901-1981). Strandkomposition. Olja på duk. (d)
Signerad E. Thorén. 44 x 54 cm.
Estimate: 20,000 SEK Hammer price: 18,500 SEK
66
SVEN X:ET ERIXSON (1899-1970). Ytterstrand. Olja på duk. (d)
Signerad Sven Erixson. 47 x 62 cm.
67
SVEN X:ET ERIXSON (1899-1970). Träd och torn. Blandteknik på pappannå. Utförd 1956. (d)
Signerad och daterad Sven Erixson -56. 64 x 49 cm.
Estimate: 12,000 SEK Hammer price: 9,000 SEK
68
TOR BJURSTRÖM (1888-1966). Hus i landskap. Olja på duk. (d)
Stämpelsignerad Bjurström. 60 x 72 cm. Intyg a tergo från augusti 1981 av Fredrik och Jesper Bjurström. Litteratur Fredrik Bjurströms katalog X132.
69
TOR BJURSTRÖM (1888-1966). Stilleben med frukter och fat. Olja på duk. (d)
Signerad Bjurström. 47 x 63 cm.
Estimate: 8,000 SEK Hammer price: 6,000 SEK
70
TOR BJURSTRÖM (1888-1966). Stilleben med frukter och blommor. Olja på duk.
(d)
Signerad Bjurström. 43 x 71 cm.
Estimate: 12,000 SEK Hammer price: 10,000 SEK
71
IVAN IVARSON (1900-1939). Strandmotiv från Nizza. Akvarell.
Signerad och daterad Ivan Ivarson 1928. 21 x 23 cm.
72
INGE SCHIÖLER (1908-1971). "Dam i blått". Olja på duk. Utförd under tidigt 1930- tal. (d)
Intyg a tergo av Arne Stubelius 13/2 1974. 74 x 65 cm.
Estimate: 50,000 SEK Hammer price: -
73
INGE SCHIÖLER (1908-1971). "Brottsjöar". Olja på duk. Utförd 1952. (d)
Signerad Inge Schiöler. 49 x 56 cm. Litteratur Gunnar Hjorténs katalognr 68.
Estimate: 80,000 SEK Hammer price: 85,000 SEK
74
INGE SCHIÖLER (1908-1971). Ensam tall i skärgården. Olja på duk. (d)
Signerad och daterad Inge Schiöler 1960. 41 x 36 cm.
Estimate: 80,000 SEK Hammer price: 75,000 SEK
75
INGE SCHIÖLER (1908-1971). "Tallar i rimfrost". Olja på duk. Utförd 1965. (d)
Signerad och daterad Inge Schiöler 1965. 61 x 55 cm. Proveniens Inköpt på Galleri God konst, Göteborg 1977. Litteratur Gunnar Hjorténs katalognr 388. Utställningar Riksutställningar nr 99, Svensk tradition, katalognr 30.
Estimate: 100,000 SEK Hammer price: 70,000 SEK
76
INGE SCHIÖLER (1908-1971). Soldränkta husgavlar. Olja på pannå. (d)
Signerad Schiöler. 46 x 55 cm.
Estimate: 110,000 SEK Hammer price: 95,000 SEK
77
INGE SCHIÖLER (1908-1971). Prästkragar. Gouache på tidningspapper uppklistrat på masonit. Utförd 1945. (d)
Signerad Inge Schiöler. 79 x 57 cm. Utställningar Skimrande västkust, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1986-87, kat.nr 338. Blommor i nyare svenskt måleri, Riksförbundet för bildande konst, nr 180. Litteratur Ryndel, Nils; Inge Schiöler, Sveriges Allmänna Konstförening, Uddevalla 1972.
Se liknande gouache avbildad sid.97 samt omnämnd sid. 98-101.
78
INGE SCHIÖLER (1908-1971). Stockholm. Akvarell. Utförd 1970. (d)
Signerad och daterad Inge Schiöler 1970. 36 x 44 cm.
Estimate: 45,000 SEK Hammer price: 36,000 SEK
79
RAGNAR SANDBERG (1902-1972). Motiv från Stenungsön. Olja på duk. (d)
Stämpelsignerad R.S. 55 x 64 cm. Intyg a tergo av Helene Sandberg Utställningar Göteborgskoloristerna, Vasa Konsthall Göteborg 2007. Galleri Koch, Stenungsund 2018.
Estimate: 125,000 SEK Hammer price: -
80
FOLKE ANDRÉASSON (1902-1948). Segelbåt i havsvik. Olja på pannå. (d)
Signerad Folke Andréasson. 50 x 61 cm.
Estimate: 15,000 SEK Hammer price: 26,000 SEK
81
FOLKE ANDRÉASSON (1902-1948). Figurer vid kyrka. Olja på duk Utförd 1938. (d)
Signerad och daterad Folke Andréasson 38. 40 x 37 cm.
82
ERLING ÄRLINGSSON (1904-1983). I det fria. Olja på pannå. (d)
Signerad EÄ. 48 x 52 cm.
Estimate: 35,000 SEK Hammer price: 28,000 SEK
83
NILS NILSSON (1901-1949). Klippor i landskap. Olja på duk.
Signerad NN. 80 x 65 cm.
Estimate: 12,000 SEK Hammer price: -
84
NILS NILSSON (1901-1949). "Vallmo". Olja på duk. Utförd 1944.
Signerad NN a verso samt signerad och daterad Nils Nilsson 1944 a tergo. 73 x 60 cm.
Estimate: 18,000 SEK Hammer price: -
85
NILS NILSSON (1901-1949). Två kvinnor och skulptur vid fönster. Olja på duk.
Monogramsignerad NN. 74 x 92 cm.
86
BENGT LINDSTRÖM (1925-2008). "L'homme qui mange de la salade". Olja på duk.
(d)
Signerad Lindström. 120 x 120 cm. Proveniens Inköpt direkt av konstnären i Savigny-sur-Orge under mitten av 1970-talet.
Estimate: 100,000 SEK Hammer price: 95,000 SEK
87
KAREL APPEL (1921-2006). Figurkomposition. Akryl på duk. (d)
Signerad Appel. 67 x 83 cm. Proveniens Svensk privatsamling sedan 1976.
Estimate: 180,000 SEK Hammer price: 150,000 SEK
88
MADELEINE PYK (F. 1934). Tiger. Olja på duk. (d)
Signerad M. Pyk. 73 x 60 cm.
Estimate: 35,000 SEK Hammer price: 55,000 SEK
89
PHILIP VON SCHANTZ (1928-1998). Röda vinbär i skopa. Akvarell. Utförd 1980. (d)
Signerad och daterad v Schantz 80. 22 x 30 cm.
Estimate: 30,000 SEK Hammer price: 35,900 SEK
90
MAURITZ KARSTRÖM (1962-2005). "Poeten". Olja på duk. Utförd 2004. (d)
Signerad MK a verso samt signerad och daterad Karström 2004 a tergo. 73 x 60 cm.
91
MAURITZ KARSTRÖM (1962-2005). "Blått landskap III". Olja på duk. Utförd 1998.
(d)
Signerad Karström a verso samt signerad och daterad Karström 1998 a tergo. 50 x 61 cm.
92
HENRI DE TOULOUSE-LAUTREC (1864-1901). "Mon premier zinc, Bonjour Monsieur Robin". Torrnål. Utförd 1898.
26 x 11,7 cm.
93
ANDERS ZORN (1860-1920). "Kajuta". Etsning. Utförd 1917.
Signerad Zorn. Plåtmått ca 29,5 x 19,5 cm. Litteratur Asplund 279.
Estimate: 12,000 SEK Hammer price: 13,500 SEK
94
ROBERTO MATTA (1911-2002). "L'arc, obscure des heures". Mapp med 10 st färgakvatinter. Utförda 1975. (d)
Signerade och numrerade Matta 73/125. Bildyta 49 x 68 cm, bladstorlek 65 x 94 cm.
Estimate: 30,000 SEK Hammer price: 42,000 SEK
95
PHOEBE RUDOMINO (F.1981). "The girl in a room", C-print monterad på akrylglas och aluminium. Utförd 2012. (d)
Limited edition nr 12/20. 168 x 111 cm. Signerat certifikat medföljer. Utställningar Motivet utställt på: "Out of focus: Photography" Saatchi Gallery, London, 2012. "Water on the Lens"
County Hall, London Southbank, 2009.
Estimate: 30,000 SEK Hammer price: 90,000 SEK
96
HÅKAN LUDWIGSON (F. 1948). "Untitled #1". C-print. Marstrand 2014. (d)
Signerad och numrerad 1/12 Marstrand 2014 Håkan Ludwigson. Bildyta 67 x 100 cm. Bladstorlek 81 x 112 cm.
97
HÅKAN LUDWIGSON (F. 1948). "Untitled #2". C-print. Marstrand 2014. (d)
98
HÅKAN LUDWIGSON (F. 1948). "Untitled #3". C-print. Marstrand 2014. (d)
99
HÅKAN LUDWIGSON (F. 1948). "Untitled #4". C-print. Marstrand 2014. (d)
100
DENISE GRÜNSTEIN (F. 1950). "Red Cardinal". C-print monterad på aluminium.
Utförd 2015. (d)
Signerad Denise Grünstein och numrerad Ed. 12+2 AP No 6/12 a tergo. 44,5 x 55,5 cm. Ur serien
"1866" från 2014. Utställningar Motivet utställt på Nationalmuseum/Konstakademien, Stockholm, "1866", 19 februari – 3 maj 2015.
101
BENGT PETTERSSON. Skeppsmodell "Bohuslän, Göteborg". (d)
Halvmodell. Bemålat trä, metall, plast med flera material. Signerad och daterad Bengt Pettersson 1996. Monterad i glasmonter. Längd 134 x 17 cm, höjd 61 cm inklusive monter.
102
LISA LARSON (F.1931). Skulptur "Tonåring" , brunpatinerad brons. (d)
Signerad Lisa Larson No 307. Höjd 27 cm.
Estimate: 10,000 SEK Hammer price: 16,000 SEK
103
ALEXANDRE NOLL. Kanna, ebenholts, Frankrike 1900-talets mitt. (d)
Signerad A Noll. Höjd 15 cm.
Estimate: 8,000 SEK Hammer price: 10,500 SEK
104
RUTH MILLES (1873-1941). Skulptur "Grand-mère et sa petite fille", mörkpatinerad brons.
Signerad R Rulle A-son Milles. Höjd 35 cm.
Estimate: 12,000 SEK Hammer price: 15,500 SEK
105
MATSERVIS, 44 delar, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795).
Dekor av blommor i underglasyrblått, oktagonal form. 13 mattallrikar, ø 23 cm 12 djupa fat, ø 23 cm 8 assietter, ø 16 cm 9 bärtallrikar, ø 16 cm 2 uppläggningsskålar, ø 21 cm.
Estimate: 10,000 SEK Hammer price: 12,000 SEK
106
BOJANER, två stycken snarlika, porslin, Kina Kangxi (1662-1722).
Dekor av drakar och eldsflammor i famille vertfärger. Höjd 21 cm.
Estimate: 12,000 SEK Hammer price: 21,000 SEK
107
KANDELABRAR, ett par, Frankrike empire 1800-talets tidigare hälft.
Rund fot i förgylld brons med dekor av palmetter, stående änglafigur i svartpatinerad brons bärande två ljushållare sammanbundna av blomstergirland. Höjd 32,5 cm.
Estimate: 20,000 SEK Hammer price: 26,017 SEK
108
SNEDKLAFFBYRÅ, rokoko 1700-talets mitt.
Bukig form med 3 lådor samt skrivinredning bakom klaff. Fanerad i valnöt, mahogny med flera lövträslag. Dekor av inläggningar i pärlemor av blommor, fjärilar och trollsländor. Beslag i förgylld mässing. Längd 109, bredd 64, höjd 112 cm.
Estimate: 25,000 SEK Hammer price: 25,000 SEK
109
KARMSTOLAR, ett par, rokoko 1700-talets mitt.
Fast stoppad och tygklädd sits och rygg samt armlän, svängda ben. Bemålade.
Estimate: 8,000 SEK Hammer price: 5,000 SEK
110
BYRÅ, sengustaviansk daterad 1785, Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771- 1809).
Fanerad med mahogny. Beslag och lister av mässing. Kannelerade, delvis förgyllda, nedåt avsmalnande ben. Skiva av kalksten. Tre lådor. I den översta lådan tre smålådor, varav en signerad ASL samt Stockholms Hallstämpel 1785. Längd 94, bredd 52, höjd 87 cm.
Estimate: 30,000 SEK Hammer price: 65,000 SEK
111
BORD, tre delar, George III England 17/1800-tal.
Mahogny och mahognyfaner. Mittdel i form av slagbord. Rundade hörndelar samt mässingshållare. Längd totalt ca 270, bredd 119, höjd 76 cm.
Estimate: 12,000 SEK Hammer price: 13,839 SEK
112
VINKYLARE, England George III 17/1800-tal.
Oktogonal form med lock och ben med hjultrissor. Mahogny med handtag i mässing. Höjd 70 cm, längd 40 cm.
Estimate: 8,000 SEK Hammer price: 10,050 SEK
113
MATTA, Turkiet Hereke, silke. 132 x 105 cm.
Natursilke med guldinslag. Polykromt mönster med livets träd, växter och djur. Signerad.
Estimate: 8,000 SEK Hammer price: 14,600 SEK
114
MATTA, Iran Ghom, silke. 298 x 201 cm.
Natursilke. Polykromt mönster av växter samt mittmedaljong. Signerad Vafai.
Estimate: 18,000 SEK Hammer price: 22,000 SEK