• No results found

Basketbalové cvičení Pokladnička

In document oly sporto vních na (Page 115-120)

115 Zastřešující téma: Basketbal

Téma hodiny: Nácvik základních basketbalových dovedností Časová dotace: 45 min

Vzdělávací cíle:

 žák správně střílí (z místa i z pohybu)

 žák správně provádí dvoutakt (z místa i z pohybu)

Metody: oznámení témat a cílů; výklad; názorná ukázka; opravování individuálních chyb Prostředí: tělocvična

Pomůcky: basketbalové míče, kužely, rozlišovací dresy ÚVODNÍ ČÁST HODINY (15 min)

 nástup, seznámení s tématem a cíli hodiny, docházka

 rušná část (zahřátí organismu žáků, zvýšení TF)

 rozcvičení a protažení (strečink)

I. HLAVNÍ ČÁST HODINY – Nácvik florbalových dovedností (20 min)

 střelba na koš

 dvojtakt

II. HLAVNÍ ČÁST HODINY (5 min)

 vlastní hra

ZÁVĚREČNÁ ČÁST HODINY (5 min)

 krátký strečink, kompenzační cvičení (uklidnění organismu žáků)

 nástup, zhodnocení hodiny, úklid pomůcek

116 ÚVODNÍ ČÁST

A) Nástup, seznámení s tématem a cíli hodiny, docházka B) Zahřátí organismu

 Vyrážená

- každý žák má svůj basketbalový míč; žáci driblují po celém prostoru tělocvičny a sledují při tom ostatní žáky; úkolem každého žáka je vyrážet ostatním žákům jejich míče, zároveň se však snaží krýt vlastní míč; každý žák si počítá, kolik míčů vyrazil; vyhrává žák, který za danou dobu vyrazil ostatním nejvíce míčů

- modifikace:

a) neměříme čas, kdo o svůj míč přišel, odchází b) hrajeme ve dvojicích

 Podávaná

- žáci utvoří stejně početná 2 – 4 družstva (záleží na počtu žáků), která se seřadí vedle sebe do zástupů; dbáme na to, aby byly rozestupy mezi jednotlivými žáky ve všech družstvech stejné; každé skupině dáme jeden basketbalový míč;

první v každém družstvu začne na povel podávat nad hlavou míč žákovi za sebou, takto žáci pokračují až k poslednímu žákovi v zástupu; poté, co poslední žák obdrží míč, běží na začátek svého zástupu a pokračuje v podávání míče žákovi za sebou; družstva se tak neustále pohybují; vítězí družstvo, které se jako první dostane na určené území

- modifikace:

a) žáci stojí ve stoji rozkročném a podávají si míč svými roztaženými dolními končetinami

b) žáci si podávají míč střídavě – jeden podá nad hlavou, druhý roztaženými dolními končetinami

c) žáci si podávají míč střídavě – jeden rotuje v trupu na pravou stranu, druhý rotuje na levou

C) Rozcvičení a protažení

- protažení celého těla; zaměříme se zejména na protažení krčních svalů a mobilizaci krční páteře, protažení a mobilizaci svalů a kloubů horních končetin, protažení prsních svalů, protažení třísel a předních i zadních stehenních svalů

117 HLAVNÍ ČÁST I.

A) Střelba

Střelba patří mezi nejdůležitější dovednosti basketbalového hráče. Jen díky ní mohou hráči skórovat a vyhrávat tak v utkáních.

Střelbu provádíme ze základního postavení:

 špičky nohou směřují k cíli (ke koši)

 uvolněné paže, poloha loktů je pod míčem a směřují k obroučce koše

 hlava vzpřímená, oči sledují cíl (koš) Střelecký úchop:

 míč volně v dlani jedné ruky, prsty roztažené – volně kopírují obrys míče

 druhá ruka míč ze strany pouze přidržuje

 dokončení pohybu – propnutí lokte a sklopení zápěstí Nácvik střelby:

 střelba na libovolné terče (obruče, vymezené území)

 střelba z místa na koš – žáci vytvoří půlkruh kolem koše a jeden po druhém střílí do koše; poté co všichni dostřílí, jdou všichni pro míč; následně zaujímají místo žáka, který stál po jejich levici, do doby, než vystřídají všechny pozice

 střelba z prodloužené vzdálenosti – žáci stojí cca 2 m od dané mety (obruč, koš atd.), do které se strefují; vždy, když se do mety trefí, udělají krok zpět a střílí znovu;

pokud se žák netrefí, zůstává stát na místě

 střelba z pohybu – žáci vytvoří dvojice/trojice; úkolem je přeběhnout tělocvičnu, nahrávat si při tom a zakončit střelbou na koš

Nejčastější chyby:

Dvoutakt je vrcholnou dovedností basketbalového hráče. Hráč musí umět správně driblovat chytat a střílet na koš. Při nácviku bychom měli dbát i na to, aby žáci zvládali krytí míče.

Nácvik dvoutaktu:

 žák začíná z místa, udělá dva kroky a zakončuje střelou na koš

 žák přijímá přihrávku, udělá dva kroky a zakončuje střelou na koš

 žák běží směrem ke koši, přijímá přihrávku a zakončuje na koš

 žák dribluje směrem ke koši, provádí dvoutakt a zakončuje střelou na koš Nejčastější chyby:

 nesprávný počet kroků

 odraz ze špatné nohy

 nedostatečný odraz

přeběhnutí úrovně pro správnou střelbu na koš (doběhnutí až téměř pod koš)

118 HLAVNÍ ČÁST II.

Vlastní hra

Poté, co jsme s žáky zvládli nácvik střelby i dvoutaktu, můžeme přejít k samotné hře.

ZÁVĚREČNÁ ČÁST

A) Krátký strečink, kompenzační cvičení (uklidnění organismu žáků)

V závěru hodiny je vhodné, aby si žáci protáhli a uvolnili svalové skupiny, které při hodině nejvíce namáhali (krčních svaly, svaly horních končetin, prsních svaly, třísla a stehenní svaly)

B) Nástup, zhodnocení hodiny, úklid pomůcek

119

ZÁSOBNÍK CVIČENÍ NA ZDOKONALENÍ BASKETBALOVÝCH DOVEDNOSTÍ

Následující cvičení je vhodné zařadit při dostatku času před samotnou hru. Jedná se o cvičení, která kladou důraz na kombinaci naučených dovedností.

Střelecká školka

Vyznačíme několik střeleckých postavení (ideálně 8). Žáci hází na cíl/koš a každý úspěšný pokus opravňuje k postupu na další stanoviště. Vyhrává žák, který projde všemi úkoly/stanovišti nejrychleji.

Střelba na koš

Žáci stojí v zástupu. Pedagog hází prvnímu v zástupu míč a ten se následně snaží vstřelit koš. Poté, co žák vystřelil na koš, se zařadí nakonec zástupu. Každý žák si sám počítá, kolikrát byla jeho střela na koš úspěšná. Vyhrává žák s nejvyšším počtem bodů. Toto cvičení lze modifikovat i jako vyřazovací hru, kdy žáci postupně střílí na koš a kdo je neúspěšný, odchází. Vyhrává žák, který odešel jako poslední. Toto cvičení lze pojmout stejným způsobem i v případě dvoutaktů.

Závod družstev v driblování a střelbě

Rozdělíme žáky do 3 – 4 stejně početných skupin.

První členové skupin začínají na znamení driblovat přes celou tělocvičnu k protějšímu koši, kde z vymezené vzdálenosti

Podle úrovně basketbalových dovedností lze do driblovací části tohoto cvičení stavět překážky a vytvářet tak nejrůznější překážkové dráhy (např. driblink ve slalomu, driblink

Rozdělíme žáky do několika 2 – 3 členných skupin. Každá skupina má za úkol přeběhnout tělocvičnu driblinkem, přihrávat si a následně zakončit střelou na koš/dvojtaktem. Můžeme určit počet přihrávek, který je nutný splnit před zakončením. Skupinu, která již toto cvičení absolvovala, můžeme pověřit jako obránce, kteří stojí ve dvoubodovém území a snaží se zabránit skupině v úspěšném zakončení.

Obrázek 49: Basketbalové

In document oly sporto vních na (Page 115-120)