• No results found

Metodický list

3.1 Recyklace papíru aneb v kontejneru to nekončí

3.1.1 Metodický list

21 Cíl aktivity:

• Žák bude vědět, jaký kontejner slouží ke sběru papíru.

• Žák bude umět roztřídit papír, který lze recyklovat.

• Žák bude umět seřadit jednotlivé kroky dotřídění papíru.

• Žák dokáže vysvětlit význam slova recyklace.

• Žák dokáže popsat cestu recyklace papíru.

• Žák dokáže vyjmenovat výrobky z recyklovaného papíru.

• Žák bude umět pracovat ve skupině.

• Žák využije odpadový materiál.

• Žák si prostřednictvím pracovního listu zafixuje získané vědomosti.

• Žák dokáže vyrobit recyklovaný papír.

Průřezové téma:

• Výklad, vysvětlování – učitel uvede žáky do problematiky recyklace papíru

• Demonstrace – využití didaktické techniky – prezentace v PowerPointu

• Práce s textem – žáci si zafixují získané vědomosti vypracováním pracovního listu

• Didaktická hra – křížovka, konstruktivní hra

• Pracovní činnost – manuální zručnost, práce ve skupině

22 Pojmy k osvojení:

• recyklace, kontejner, svozový vůz, sběrný dvůr, dotřídění, posuvný pás, třídící linka, lisovací stroj, lisování, násypka, dávkovač, lisování, lisovací komora, beran, papírna, rozvláknění, rozvlákňovač, papírenský stroj

B) Uvedení do problému

Motivační rozhovor:

Výuková metoda: slovní - dialogická (brainstorming, diskuze)

Čas: 15 minut

Pomůcky: tabule, psací potřeby

Postup: Navedeme žáky na dané téma motivačním rozhovorem:

„Všichni známe mnoho věcí a výrobků, které jsou vyrobené z papíru. Pokuste se zamyslet nad tím, kde všude se s papírem setkáváme“.

Na tabuli napíšeme slovo PAPÍR. Vše, co žáky napadne, zapíšeme kolem slova.

Motivační otázky:

• Můžeme použitý papír ještě nějak využít?

• Kam dáváme použitý papír, který již nepotřebujeme?

• Co se dále děje s papírem, který vhodíme do kontejneru?

• Kdo zná význam slova RECYKLACE?

Recyklace (z anglického slova = recirkulace, vrácení zpět do procesu) představuje takové nakládání s odpadem, které vede k jeho dalšímu (materiálovému) využití. Recyklace umožňuje šetřit obnovitelné i neobnovitelné zdroje surovin a omezuje zátěž životního prostředí. Recyklačních technologií je celá řada, obvykle jde o složité technologické postupy za použití dalších vstupních látek a energie. Ne všechny recyklační technologie jsou bezodpadové, u řady z nich se musí počítat s určitým množstvím nezpracované frakce.

(Občanské sdružení Ekodomov, Praha 2009)

23 Hrajeme si na umělce:

Výuková metoda: dovedně - praktická (pracovní a výtvarná činnost)

Čas: 30 minut

Prezentace „Recyklace papíru aneb v kontejneru to nekončí“:

Výuková metoda: slovní - monologická (četba textu) názorná – demonstrační (projekce)

Čas: 20 minut

Pomůcky: PC, projektor

Postup: Žákům přečteme text o třídění papíru ve sběrném dvoru a navážeme na něj textem o výrobě papíru v papírnách. Následně jim pustíme prezentaci.

V průběhu prezentace budeme číst komentáře k jednotlivým slajdům.

Slajdy nejsou puštěny automaticky, můžeme si tak sami řídit rychlost přechodu.

Text: Třídění papíru ve sběrném dvoru

Papír dáváme do modré nádoby, které říkáme kontejner. Naplněné modré kontejnery pravidelně vyváží svozové vozy, které odváží papírový odpad do sběrného dvora. Sběrný dvůr je místo, kam se odveze odpad, neboli věci, které již nepotřebujeme. Papírový odpad se vyloží přímo u třídicí linky. Součástí třídicí linky je posuvný pás, na kterém se papír

24 prodává továrnám, kterým se říká papírny. Papírny starý papír recyklují a vyrábějí nový.

Text: Recyklace papíru v papírnách se pohybuje a třese do stran, aby se rozmělněný papír rozprostřel a tloušťka papíru byla všude stejná. Papír se na sítu posouvá a prochází sušením a lisováním. Když je papír dokonale vysušen a vylisován, namotává se na kotouče, které se zpracovávají na výrobky. Sběrový papír nejde recyklovat do nekonečna. Tento postup můžeme opakovat maximálně 6x, potom už vlákna nejsou tak kvalitní. Ale i tak lze nejméně kvalitní papír využít, např. na obaly na vajíčka. Z recyklovaného papíru se vyrábí například toaletní papír, obaly na CD, obálky, novinový papír, sešity. Téměř polovina papíru, který využíváme, je recyklovaný.

C) Práce s textovým materiálem

K dispozici máme pracovní list, prostřednictvím kterého si žáci zafixují a ověří vědomosti, které nabyly sledováním prezentace. Každou otázku přečteme nahlas, následně každý žák pracuje samostatně, na závěr provedeme společnou kontrolu.

25

?

Vybarvi správnou barvou kontejner na papír.

Typ úkolu: výtvarná činnost

Čas: 2 minuty

Postup: Žáci mají za úkol vybarvit správnou barvou kontejner na papírový odpad.

Řešení:

J A R O Roční období (březen, duben, květen)

P R O S I N E C Poslední měsíc v roce

T E T A Sestra mého otce je moje …

P R Á Z D N I N Y V červenci a srpnu jsou letní…

26

?

Třídím, třídíš, třídíme!

Typ úkolu: didaktická hra - třídění pojmů

Čas: 5 minut

Postup: Žáci mají za úkol roztřídit výrobky z papíru. Modrou pastelkou podtrhnou všechny výrobky, které patří do kontejneru na tříděný papírový odpad.

Řešení:

Krabice, použité pleny, kniha, noviny, mastný papír, sešit, časopis, fotografie, reklamní leták, špinavý papír, lesklé papíry, papíry po malování

?

Vhodím, vhodíš, vhodíme….. A co dál?

Typ úkolu: didaktická hra - spojování pracovních úkonů dle logické posloupnosti

Čas: 3 minuty

Postup: Žáci mají za úkol spojit jednotlivé kroky dotřídění odpadu ve sběrném dvoru tak, jak jdou správně za sebou.

Řešení:

uskladnění

lisování

třídění

ruční dotřídění na lince svoz odpadu

27

?

Co se děje v papírnách?

Typ úkolu: didaktická hra - doplňování chybějících pojmů do textu

Čas: 8 minut

Postup: Žáci si samostatně přečtou text o recyklaci papíru a doplní slova do textu.

Řešení:

MÍCHAČKA, PAPÍRNY, ROZVLÁKNÍ, SUŠENÍM, SÍTO, LISOVÁNÍM, VODA, VĚŽE, PŘÍSADY

Sběrný dvůr prodává slisované balíky továrnám, kterým se říká PAPÍRNY. V papírnách se papír nejdříve ROZVLÁKNÍ ve vodě, v tzv. rozvlákňovači. Rozvlákňovač je něco jako MÍCHAČKA. Do míchačky padá z jedné strany papír, z druhé strany teče VODA. Vrtule papír rozmělní, až vznikne kaše. Tato kašovitá směs (vodolátka) odtéká do VĚŽE, kde se ještě více naředí vodou a přidají se PŘÍSADY, které zlepšují vzhled a vlastnosti papíru. Naředěná směs natéká na SÍTO, které se pohybuje a třese do stran, aby se papír rozprostřel a tloušťka papíru byla všude stejná. Papír se na sítu posouvá a prochází LISOVÁNÍM a SUŠENÍM.

28 vymyslet, jak by sami mohli omezit spotřebu papíru.

Řešení: příklad:

Nápady

Nebudeme plýtvat papírem, budeme psát z obou stran.

Nalepíme na poštovní schránku „Nevhazovat reklamní letáky“.

Budeme používat výrobky z recyklovaného papíru.

Kontrola vyplněných pracovních list:

Po vyplnění pracovních listů provedeme společnou kontrolu. S žáky si projdeme každou otázku zvlášť a povíme si správné řešení.

29 D) Praktický úkol

Papírna u nás ve třídě? Pojďme si to vyzkoušet!:

Typ úkolu: pracovní činnost

3) Papír potřebujeme rozmělnit.

Mixérem - Do mísy dáme natrhaný, rozmočený papír a mixérem ho rozmělníme. V míse musí být dostatek vody, jinak by se mixér zadřel. Také musíme dát pozor na to, aby nebyl příliš rozmělněný, jinak by se nespojil.

Bez mixéru - Pokud nemáme mixér, použijeme naše ruce. Papír natrháme ve vodě na malé kousky, až nám vznikne vodolátka (papírovina).

4) Pokud chceme mít papír barevný, zamícháme do papíroviny přírodní barviva. (žlutá – kari, modrá – borůvky, fialová – ostružiny, hnědá – káva, červená – maliny, třešně) 5) Připravíme si desku nebo pracovní stůl, na který položíme savou látku. Na látku

rozprostřeme vrstvu savých novin, na noviny balicí papír. Z papíroviny vymačkáme vodu, rozprostřeme ji na dlani a na balicím papíře vytvořme svůj vlastní arch.

30

6) Arch potom pomocí novin zbavujeme přebytečné vody a noviny pod balicím papírem vyměňujeme, aby se voda lépe vsakovala. Nakonec arch přejedeme válečkem, aby byl rovnější, a necháme ho schnout.

7) Usušený arch sloupneme z balicího papíru. Pokud se nám zkroutil a chceme ho vyrovnat, zabalíme ho do látky a přejedeme napařovací žehličkou.

Postup podle: http://web.quick.cz/iveta_kulhava/Vyrpapiru.htm

E) Zhodnocení aktivit a pochvala

Výuková metoda: slovní – dialogická (diskuze) slovní – monologická (pochvala) Čas: 5 minut + 5 minut

Postup reflexe:

Na závěr si projdeme jednotlivé aktivity. Diskutujeme v kroužku na koberci.

Upozorníme děti, že hovoří jen jeden, nepřekřikujeme se a respektujeme názory svých spolužáků.

Která aktivita se vám nejvíce líbila a proč? Která se vám naopak nelíbila a proč?

Rozuměli jste všemu? Chtěl by se někdo na něco zeptat?

Pochválíme děti za každou aktivitu zvlášť. Zmíníme, co se jim povedlo, jak pracovali ve skupinkách, čeho si ceníme, kde nás mile překvapily, atd.

Vyzveme děti: Těm, kterým se naše „recyklování“ líbilo, sedněte si doprava.

Těm, kterým se nelíbilo, sedněte si doleva.

31 3.1.2 Pracovní list

?

Jak se říká nádobě, do které vhazujeme odpad?

Úkol: Vylušti tajenku a odpověď zapiš.

Tajenka zní: ...

?

Vybarvi správnou barvou kontejner na papír.

Papír

?

Třídím, třídíš, třídíme!

Úkol: Podtrhni modrou pastelkou všechny výrobky, které můžeš vhodit do kontejneru na tříděný papír.

Krabice, použité pleny, kniha, noviny, mastný papír, sešit, časopisy, fotografie, reklamní leták, špinavý papír, lesklé papíry, papíry po malování

Pokrývka hlavy První den v týdnu Dolní končetina Část ruky Kdy obědváme? V ...

Roční období (březen, duben, květen) Poslední měsíc v roce

Sestra mého otce je moje … V červenci a srpnu jsou letní…

32

?

Vhodím, vhodíš, vhodíme…... A co dál?

Úkol: Spoj šipkami jednotlivé kroky dotřídění papíru ve sběrném dvoru tak, jak jdou správně za sebou.

Pap ír

uskladně

lisování

třídě

ručdotřídění na lince svoz odpadu

?

Co se děje v papírnách?

Úkol: Doplň slova do textu.

MÍCHAČKA, PAPÍRNY, ROZVLÁKNÍ, SUŠENÍM, SÍTO, LISOVÁNÍM, VODA, VĚŽE, PŘÍSADY

Sběrný dvůr prodává slisované balíky továrnám, kterým se říká ………… V papírnách se papír nejdříve …………..….. ve vodě, v tzv. rozvlákňovači. Rozvlákňovač je něco jako

………... Do míchačky padá z jedné strany papír, z druhé strany teče …..…... Vrtule papír rozmělní, až vznikne kaše. Tato kašovitá směs odtéká do …….…., kde se ještě více naředí vodou a přidají se …..………., které zlepšují vzhled a vlastnosti papíru. Naředěná směs natéká na …..……, které se pohybuje a třese do stran, aby se papír rozprostřel a tloušťka papíru byla všude stejná. Papír se na sítu posouvá a prochází ………

a …………... Když je papír dokonale vysušen a vylisován, namotává se na kotouče, které se zpracovávají na výrobky.

33

?

Kolik životů má papír?

Otázka: Kolikrát se může stejný papír recyklovat? Správnou odpověď podtrhni.

a) 5-6x

b) do nekonečna c) jen 1x

?

S čím se opět setkáme?

Úkol: Do tabulky napiš, co se vyrábí z recyklovaného papíru.

1. 4.

2. 5.

3. 6.

?

Dáme hlavy dohromady!

Úkol: Vytvořte skupinky a společně vymyslete, jak byste mohli omezit spotřebu papíru.

Nápady zapište.

Nápady

34 3.1.3 Prezentace pro učitele

35

36 3.2 Recyklace skla aneb nekonečný příběh lahve

3.2.1 Metodický list

• Žák bude umět roztřídit sklo, které lze recyklovat.

• Žák bude umět seřadit jednotlivé kroky dotřídění skla.

• Žák dokáže vysvětlit význam slova recyklace.

• Žák dokáže popsat cestu recyklace skla.

• Žák dokáže vyjmenovat výrobky z recyklovaného skla.

• Žák bude umět pracovat ve skupině.

• Žák si prostřednictvím pracovního listu zafixuje získané vědomosti.

• Žák dokáže vyrobit model koloběhu lahve.

37

• Rozhovor, diskuse – snažíme se žáky motivovat a ověříme si jejich znalosti

• Výklad, vysvětlování – učitel uvede žáky do problematiky recyklace skla

• Demonstrace – využití didaktické techniky – prezentace v PowerPointu

• Práce s textem – žáci si zafixují získané vědomosti vypracováním pracovního listu

• Didaktická hra – čtyřsměrka, konstruktivní hra

• Pracovní činnost – manuální zručnost, práce ve skupině

Pojmy k osvojení:

Výuková metoda: slovní - dialogická (Brainstorming, diskuze)

Čas: 15 minut

Pomůcky: tabule, psací potřeby

Postup: Navedeme žáky na dané téma motivačním rozhovorem:

„Všichni známe mnoho věcí a výrobků, které jsou vyrobené ze skla.

Pokuste se zamyslet nad tím, kde všude se se sklem setkáváme“.

38 Motivační otázky:

• Co všechno je zabaleno ve skleněném obalu?

• Můžeme ještě nějak využít použitou sklenici od zavařeniny?

• Kam odnášíme prázdné lahve od nápojů?

• Jak říkáme lahvím, které vracíme do obchodu?

• Víte, co je „vratný systém“?

• Kam dáváme použitý skleněný obal, který nepotřebujeme a není ani zálohovaný?

• Jakou barvu mají skleněné lahve?

• Co se dále děje se sklem, který vhodíme do kontejneru?

• Kdo zná význam slova RECYKLACE?

Recyklace (z anglického slova = recirkulace, vrácení zpět do procesu) představuje takové nakládání s odpadem, které vede k jeho dalšímu (materiálovému) využití. Recyklace umožňuje šetřit obnovitelné i neobnovitelné zdroje surovin a omezuje zátěž životního prostředí. Recyklačních technologií je celá řada, obvykle jde o složité technologické postupy za použití dalších vstupních látek a energie. Ne všechny recyklační technologie jsou bezodpadové, u řady z nich se musí počítat s určitým množstvím nezpracované frakce.

(Občanské sdružení Ekodomov, Praha 2009)

Malíři skla:

Výuková metoda: dovedně - praktická (výtvarná činnost)

Čas: 30 minut

Pomůcky: zavařovací sklenice, sklenice od kečupu, barvy na sklo

Postup: Každý žák má za úkol vyrobit si vlastní originální vázu. Využije jakýkoliv skleněný obal, na který si namaluje motiv dle vlastní fantazie.

39

Prezentace „Recyklace skla aneb nekonečný příběh lahve“:

Výuková metoda: slovní - monologická (četba textu) názorně – demonstrační (projekce)

Čas: 20 minut

Pomůcky: PC, projektor

Postup: Žákům přečteme text o třídění skla ve sběrném dvoru a navážeme na něj textem o výrobě skla ve sklárnách. Následně jim pustíme prezentaci. V průběhu prezentace budeme číst komentáře k jednotlivým slajdům. Jednotlivé slajdy nejsou puštěny automaticky, můžeme si tak řídit přechod jednotlivých slajdů dle potřeby.

Text: Třídění skla ve sběrném dvoru

Použité, nepotřebné sklo vhazujeme do zeleného a bílého kontejneru. Do zeleného kontejneru patří pouze barevné sklo (např. lahve od vína), do bílého kontejneru patří pouze sklo bílé – zavařovací sklenice, střepy, tabulové sklo a jiné skleněné nádoby. Naplněné kontejnery pravidelně vyváží svozové vozy, které odváží skleněný odpad do sběrného dvora.

Sběrný dvůr je místo, kam odvážíme odpad, který již nepotřebujeme. Skleněný odpad vyloží přímo na speciální linku. Speciální linka je zařízení, které slouží k dotřídění skla.

Součástí speciální linky je posuvný pás, na kterém se sklo pomalým tempem posouvá.

Pracovníci třídicí linky ručně vybírají velké kusy skla a nečistoty, které tam nepatří - autosklo, zrcadla, sklo s dráty, keramika, porcelán, žárovky a kovová víčka. Ručně přetříděné sklo padá do drtičky, která sklo rozdrtí na stejně velké střepy. Rozdrcené střepy padají z drtičky na posuvný pás s magnetem. Posuvný pás s magnetem zajistí, že na recyklaci budou použity pouze čisté skleněné střepy. Skleněné střepy se nakládají do přepravního kontejneru a odváží do továren, kterým se říká sklárny.

Text: Recyklace skla ve sklárnách

Sklo se taví z několika surovin: z rozdrcených střepů, sklářského písku, vápence a barviv. Suroviny se promíchají v míchačce, až vznikne směs, které se říká sklářský kmen.

40

Sklářský kmen je na posuvném pásu dopraven do tavicí pece, kde je při vysokých teplotách roztaven. Tekutému sklu se říká sklovina. Sklovina teče z tavicí pece do dávkovače, kde se kapky skla stříhají a putují do forem. Kapka skla se ve formě vytvaruje na požadovaný tvar, například lahev od piva, zavařovací sklenici. Z forem jsou vytlačeny hotové výrobky, které se posouvají na posuvném pásu k chladicí peci. Chladicí pec skleněné lahve ochladí, a tím získají potřebnou pevnost. Nakonec se musí každý výrobek zkontrolovat, zda splňuje všechny požadavky na kvalitu.

C) Práce s textovým materiálem

K dispozici máme pracovní list, prostřednictvím kterého si žáci zafixují a ověří vědomosti, které nabyly sledováním prezentace. Každou otázku přečteme nahlas, žáci pracují samostatně a na závěr provedeme společnou kontrolu.

?

Jaký materiál lze dobře a snadno recyklovat?

Typ úkolu: didaktická hra – čtyřsměrka

Čas: 10 minut

Postup: Žáci mají ve čtyřsměrce (← ↑ → ↓ ) vyhledat a vyškrtat všechna slova.

Písmena, která zůstanou po vyhledání všech slov neoznačena, tvoří tajenku. Tajenku zapíší na řádek pod čtyřsměrku.

Řešení:

41

?

Jakou barvu má kontejner?

Typ úkolu: přiřazení správných pojmů

Čas: 2 minuty

Postup: Žáci mají za úkol zakroužkovat výrobky ze skla, které patří do kontejneru, které lze recyklovat.

42

?

Z kontejneru do sběrného dvora!

Typ úkolu: didaktická hra - řazení pracovních úkonů dle logické posloupnosti

Čas: 5 minut

Postup: Žáci mají za úkol seřadit jednotlivé kroky dotřídění skla ve sběrném dvoru tak, jak jdou správně za sebou. K jednotlivým krokům přiřadí čísla od 1 do 6.

Řešení:

3

krok: Sklo se vyloží ve sběrném dvoru na posuvný pás speciální linky.

6

krok: Sběrný dvůr prodává roztříděné sklo sklárnám.

1

krok: Sklo dáváme do bílého a zeleného kontejneru.

4

krok: Pracovníci třídící linky vybírají ručně hrubé nečistoty.

5

krok: Sklo se drtí a dotřídí na magnetickém pásu.

2

krok: Svozové vozy odváží skleněný odpad z kontejnerů do sběrného dvora.

?

Jaké stroje a zařízení se využívají ve sklárnách?

Typ úkolu: didaktická hra - přesmyčky Sklovina teče z pece do DÁVKOVAČE. (KODÁVČEVA) Kapky skloviny se tvarují ve FORMÁCH. (MÁCHFOR).

Skleněné lahve se chladí v CHLADICÍ PECI. (DICHLACÍ CIPE)

43

?

Kolik životů má sklo?

Typ úkolu: otázka - odpověď

Čas: 2 minuty

Postup: Žáci si přečtou otázku. Správnou odpověď podtrhnou.

Řešení: a) 5-6x obalu. Žáci pracují ve skupinkách a své nápady zapisují do tabulky.

Řešení: příklad:

VÝHODY skleněného obalu NEVÝHODY skleněného obalu ZATĚŽUJE ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ MÉNĚ

NEŽ PLASTOVÝ OBAL JE KŘEHKÝ

LZE VYMÝVAT A ZNOVU POUŽÍVAT JE TĚŽKÝ

LZE STÁLE DOKOLA RECYKLOVAT MŮŽEME SE PORANIT

44 Kontrola vyplněných pracovních listů:

Po vyplnění pracovních listů provedeme společnou kontrolu. S žáky si projdeme každou otázku zvlášť a povíme si správné řešení.

D) Praktický úkol

Mladí architekti – „Nekonečný příběh lahve“:

Typ úkolu: pracovní a výtvarná činnost Čas: 10 minut – příprava

80 minut

Pomůcky: velký karton nebo deska – bude sloužit jako podložka, papírové krabičky, jakýkoliv odpadový materiál, barvy, pastelky, štětce, lepidla, nůžky,

Pracovní postup: Žáci mají za úkol navrhnout a sestavit model koloběhu lahve. Společně si projdeme jednotlivé kroky koloběhu, abychom na žádný krok nezapomněli: obchod, domácnost, kontejner, svoz, sběrný dvůr – třídění, drcení na střepy, převoz střepů, sklárny - tavení v peci, automatická výroba lahví, chlazení, kontrola kvality, balení, převoz k naplnění. Rozdělíme děti do skupinek. Každá skupinka má za úkol ztvárnit jeden až dva kroky z koloběhu. Až budou mít děti připravené jednotlivé kroky, sestaví a připevní je ve správném pořadí na podložku.

E) Zhodnocení aktivit a pochvala

Výuková metoda: slovní – dialogická (diskuze) slovní – monologická (pochvala) Čas: 5 minut - hodnocení

5 minut - pochvala

45 Postup reflexe:

Na závěr si projdeme jednotlivé aktivity. Diskutujeme v kroužku na koberci.

Upozorníme děti, že hovoří jen jeden, nepřekřikujeme se a respektujeme názory svých spolužáků.

Která aktivita se vám nejvíce líbila a proč? Která se vám naopak nelíbila a proč?

Rozuměli jste všemu? Chtěl by se někdo na něco zeptat?

Pochválíme děti za každou aktivitu zvlášť. Zmíníme, co se jim povedlo, jak pracovali ve skupinkách, čeho si ceníme, kde nás mile překvapily, atd.

Vyzveme děti: Těm, kterým se naše „recyklování“ líbilo, sedněte si doprava.

Těm, kterým se nelíbilo, sedněte si doleva.

46 3.2.2 Pracovní list

?

Jaký materiál lze dobře a snadno recyklovat?

Úkol: Vyhledej a vyškrtej ve čtyřsměrce (← ↑ → ↓ ) všechna slova. Písmena, která zůstanou po vyhledání všech slov neoznačena, tvoří tajenku. Odpověď zapiš.

Tajenka zní: ...

?

Jakou barvu má kontejner?

Úkol: Spoj čarou tak, aby vznikla pravdivá tvrzení.

zelený

Kontejner na BAREVNÉ sklo je modrý hnědý bílý

Kontejner na BÍLÉ sklo je žlutý oranžový

O D P A D A R DAR OKNO

K V S K Ů L O DŮM OPRAVNA

N Ů Š E M O B DVŮR PAPÍR

O R Í P A P O KOMPOST RAMENO

K O M P O S T NOS ROBOT

O P R A V N A NŮŠE ROK

R A M E N O S ODPAD ROPA

47

?

Patří nebo nepatří?

Úkol: Zakroužkuj výrobky ze skla, které patří do kontejneru na sklo.

Úkol: Zakroužkuj výrobky ze skla, které patří do kontejneru na sklo.

Related documents