• No results found

Värdera källor: Är fågeln farlig?

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Värdera källor: Är fågeln farlig?"

Copied!
5
0
0

Loading.... (view fulltext now)

Full text

(1)

BÖRJA FÖRSTÅ KÄLLKRITIK | ÅK F-3 Projektorläge

Värdera källor: Är fågeln farlig?

En introduktion till ett källkritiskt samtal utifrån en bild.

LEKTIONSDEL 1 Titta på bilden

Arbeta i par. Titta på bilden och svara på frågorna.

(2)

Vad föreställer bilden? Beskriv den.

Hur många fåglar ser du?

Är det samma fågel som syns på alla platser? Förklara hur du tänker.

Vad får du reda på om fågeln när du tittar på bilden?

Om du ska välja en fågel att presentera som den riktiga fågeln, vilken fågel skulle du välja då? Förklara hur du tänker.

Varför tror du att personen på bilden har ett förstoringsglas? Vad använder man det till?

Om personen på bilden ska berätta för sin kompis om fågeln vad tycker ni att hen ska berätta då?

Personen på bilden läser och tittar på flera olika källor om fåglar. Hur skulle du göra om du skulle ta reda på mer om en särskild fågelart?

(3)

LEKTIONSDEL 2

Sammanfatta

Sammanfatta vad ni har pratat om.

Sammanfatta

Ge era bästa tips på vad man ska tänka på när man hämtar information från olika källor.

(4)

Lärarinstruktioner

Lektionens syfte

Syftet med lektionen är att på ett enkelt sätt introducera digital källkritik.

Förberedelser

Det kan vara bra att under samtalet hjälpa eleverna att använda orden sant, falskt,

information, fakta, åsikt, fantasi, påhitt, kontrollera samt granska. Använd frågorna som stöd om eleverna inte kommer igång på egen hand.

Skriv ut bilden så att eleverna får en bild per par.

Genomförande

Eleverna börjar med att arbeta i par. De ska titta på bilden i lektionsdel 1 och besvara frågorna till den. Som avslutning på lektionen kan ni gemensamt sammanfatta elevernas bästa tips för hur man ska granska källor.

(5)

Se läroplanskoppling

Skolans uppdrag

Skolan ska bidra till att eleverna utvecklar förståelse för hur digitaliseringen påverkar individen och samhällets utveckling. Alla elever ska ges möjlighet att utveckla sin förmåga att använda digital teknik. De ska även ges möjlighet att utveckla ett kritiskt och ansvarsfullt förhållningssätt till digital teknik, för att kunna se möjligheter och förstå risker samt kunna värdera information.

Centralt innehåll i ämnet svenska (årskurs 1-3)

Informationssökning och källkritik

Informationssökning i böcker, tidskrifter och på webbplatser för barn samt via sökmotorer på internet.

Källkritik, hur texters avsändare påverkar innehållet.

Centralt innehåll samhällsorienterande ämnen (årskurs 1-3)

Att undersöka verkligheten

Metoder för att söka information från olika källor: intervjuer, observationer och

mätningar. Hur man kan värdera och bearbeta källor och information, såväl med som utan digitala verktyg.

Centralt innehåll i ämnet bild (årskurs 1-3)

Bildanalys

Informativa bilder, till exempel läroboksbilder och hur de är utformade och fungerar.

Historiska och samtida bilder och vad bilderna berättar, till exempel dokumentära bilder Stäng

References

Related documents

Delegationen för jämställdhet i skolan lyfter fram att lärares kunskap om jämställdhet och förmåga att reflektera över sitt eget agerande gentemot pojkar

Forsling (2011) skriver att några av de hinder som är i vägen för att barn och vuxna utvecklar en digital kompetens är vuxnas osäkerhet som kan leda till att pedagoger inte

Janks (2010), som ni mött i flera av artiklarna, skisserar vad det är för pro- cesser elever behöver undervisningens stöd i för att lära på djupet och för att utveckla både en

Fram till idag har UB inte haft en resurs som specifikt är avsedd för helt nya studenter, men genom webbkursen finns alltså nu lättillgänglig information om plagieringsfrågor

Du ska känna till skillnaderna mellan ryggradslösa och ryggradsdjur Kunna några abiotiska (icke-levande) faktorer som påverkar livet i ett ekosystem.. Kunna namnge några

Eleven kan lösa olika problem i bekanta situationer på ett i huvudsak fun- gerande sätt genom att välja och använda strategier och metoder med viss anpassning till problemets

I vårt kommande yrke kommer vi själva möta olika sätt att använda begreppet bedömning och det är viktigt för oss att få en fördjupad förståelse för bedömningens roll

Det hade även varit intressant att studera två regioner emellan, till exempel Jönköping och en region som inte har lika goda ekonomiska förutsättningar som Jönköping har och