• No results found

Fritz. Sjöström ONLINEAUKTION 2 OKTOBER 2017 METROPOL.SE FRITZ SJÖSTRÖM METROPOL AUKTIONER 2 OKTOBER 2017

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Fritz. Sjöström ONLINEAUKTION 2 OKTOBER 2017 METROPOL.SE FRITZ SJÖSTRÖM METROPOL AUKTIONER 2 OKTOBER 2017"

Copied!
20
0
0

Loading.... (view fulltext now)

Full text

(1)

ONLINEAUKTION

Fritz

Sjöström

1923 1996

(2)
(3)

Fritz Sjöström var bildkonstnär, viskompositör och vis- sångare. Han var en mycket skicklig målare och skulptör och såg bildskapandet som sin huvuduppgift även om visdiktandet var lika nödvändigt för honom.

Sjöström utbildade sig på Valands målarskola och Konst- akademien och var under 35 år själv lärare på Konstfack.

Under sina konststudier skrev Sjöström visor som han började framföra i sin närmsta bekantskapskrets. I början av 1950-talet började hans visor att sjungas på radio av Christian Bratt och sedan släpptes vissamlingen och EPn Visor till Katarina med sång av Fritz själv. Därefter släppte Sjöström vissamlingar som han själv sjöng in eller där andra tolkade hans verk.

Fritz Sjöström har tilldelats bland annat Hambestipendiet och SKAP -stipendiet och hans måleri finns representerat i Konungens samlingar, Göteborgs Konstmuseum, Norr- bottens museum och Nationalmuseum. Fritz Sjöström har utfört ett flertal offentliga utsmyckningar, bland annat till Västerortskyrkan i Vällingby 1956, koppar- portar till Vantörs kyrka i Högdalen 1959 (se auktions- post 5047) och marmorintarsia till Valands kontors- byggnad i Stockholm.

Auktionen speglar Fritz Sjöströms mångfacetterade konstnärskap med verk i bland annat olja, akvarell, blyerts och gips.

ONLINEAUKTION 2 OKTOBER 2017 M E T R O P O L . S E

Föddes i Kiruna 1923, senare bosatt i Stockholm Valands målarskola 1941-1945

Konstakademien i Stockholm 1945–1950 Studier i Paris 1951

Separatutställningar i Kiruna 1944, 1959,

Stockholm 1958, Norrköping 1958 och Malmö 1958 Lärare på Konstfack 1952–1987

Avled i februari 1996 i Stockholm FRITZ SJÖSTRÖM

VISNING 11.00 - 16.00 SVEAVÄGEN 116

STOCKHOLM

FREDAG 29/9

LÖRDAG 30/9

SÖNDAG 1/10

MÅNDAG 2/10

(4)

5001 TVEKSAM ENTRÉ, 1960

oljemålning, monogramsignatur, 54x72 cm 1 000 - 2 000 kr

5002 HÖGALIDSKYRKAN, 1973

akvarell, monogramsignatur, 46x38 cm 500 - 800 kr

5003 STUDIE AV KYRKOGÅRDEN, 1988 blandteknik, 50x87 cm

500 - 800 kr

5004 TALLARNA I, 1987, blyerts, signerad, 61x47 cm 100 - 500 kr

5005 SOMMARNATTENS TYSTAD, 1981 oljemålning, signerad, med dedikation, 90x127 cm

1 500 - 2 000 kr

(5)

5003

5005

5002 5004

(6)

5006 NATT I VÄLLINGBY, 1958

olja på pannå, monogramsignerad, med dedikation, 53x64 cm

500 - 800 kr

5007 MARIAKYRKOGÅRDEN, SOMMAR I

LÅNGHOLMSPARKEN, 3 st, blyerts, 59x75 cm 500 - 800 kr

5008 STRANDSKOG FÅRÖ, 1980

oljemålning, monogramsignerad, 74x134 cm 1 000 - 2 000 kr

5009 SOMMARNATTEN, FÅRÖ, 1982 blyerts, 67x98 cm

500 - 800 kr

5010 VINDAR VID ÄNGLAR SOVA, utifrån Bo Zetterlinds balladbok

”Ryttaren från södra Råda”, akvarell, 58x47 cm 500 - 1 000 kr

5011 HUSTAK

oljemålning monogramsignerad, 33x41 cm 500 - 1 000 kr

(7)

5011 5006

5007

5009

5010

(8)

5012 TYSTNADENS RUM, 1988 oljemålning, 96x148 cm 1 000 - 2 000 kr

5013 ANDEN, STRANDFYND FÅRÖ, 1974 blandteknik, monogramsignerad, 97x145 cm

500 - 1 000 kr

5014 STILLEBEN MED OKÄNDA FÖREMÅL, 1980 oljemålning, 77x48 cm

500 - 800 kr

5015 FIGURKOMPOSITION, 1949

oljemålning, monogramsignerad, 79x54 cm 1 000 - 1 500 kr

5013

5015 5014

(9)

5016 ROS II, 1982

signerad, akvarell, 59x44 cm 500 - 800 kr

5017 FÖRARBETET TILL ST MIKAELS KAPELL, MORA, 1954

oljemålning, 87x87 cm 500 - 800 kr

5018 ILLUSTRATION TILL BO ZETTERLIND, blandteknik, 89x69 cm

500 - 1 000 kr

5019 HARLEKIN, FÅRÖ, 1987 akvarell, med dedikation, monogramsignerad, 69x98 cm 500 - 1 000 kr

5019 5018

5016 5017

(10)
(11)

5020 FLÄTVERK II, STRANDFYND FÅRÖ, UPPFÖRSTORAT, -90

oljemålning, 125x200 cm 3 000 - 4 000 kr

(12)

5027 5025

5026

5024 5022 5021

(13)

5021 TALLSKOG BÄMBA, 1987 akvarell, 93x71 cm 600 - 1 000 kr

5022 UTSIKT, BRÄNNKYRKAGATAN, 1990 oljemålning, monogramsignatur, 73x92 1 000 - 1 500 kr

5023 ÖVER, UNDER, IGENOM, 1993 oljemålning, 76x128 cm 1 500 - 2 000 kr

5024 UTGÅNG, 1985 akvarell, 99x75 cm 600 - 1 000 kr

5025 HUS I LANDSKAP I, FÅRÖ, 1957 oljemålning, 67x89 cm

2 000 - 2.600 kr

5026 UTHUS FÅRÖ, 1985 oljemålning, 65x95 cm 500 - 1 000 kr

5027 VID MARIA KYRKA, 1993 oljemålning, 81x100 cm 1 000 - 1 500 kr

5028 NÄRVARO, 1967 oljemålning, 71x90 cm 1 000 - 2 000 kr

5028

(14)

5029 MARIA KYRKA, 1984

blyerts, med dedikation, 52x69 cm 100 - 600 kr

5030 UTHUS FÅRÖ, 1983 oljemålning, 72x96 cm 500 - 1 000 kr

5031 TALLARNA II, 1987 kolteckning,

67x96 cm 500 - 500 kr

5032 VINDSKRIKA, STRANDFYND FÅRÖ, 1990

oljemålning, monogramsignatur 81x65 cm

1 000 - 2 000 kr

5033 TORSO I SKUGGA, 1986 oljemålning, 100x65 cm 1 000 - 1 500 kr

5034 UTSIKT SJÖTULLEN, LÅNGHOLMEN, 1970, blyerts, 48x67 cm

100 - 600 kr

5035 FÅRÖSKOG, 1960

oljemålning, med dedikation 60x65 cm

500 - 1 000 kr

5036 I KÖKET, 1974 blyerts, 60x46 cm 100 - 600 kr

5030

(15)

5034

5035

5036 5033

5032

(16)

5037 TRÅNG PASSAGE, 1985 oljemålning, 66x100 cm 600 - 1 200 kr

5038 VERTIKALT LANDSKAP FÅRÖ, 1957 oljemålning, 53x67 cm

700 - 1 000 kr

5039 UTHUS FÅRÖ, 1985 oljemålning, 93x140 cm 700 - 1 500 kr

5040 STILLEBEN och LÖVDAM 1980 respektive 1987, blyerts 2 st, signerade, 58x45 cm 100 - 500 kr

5041 MARIA KYRKOGÅRD, 1993 oljemålning, 56x78 cm 700 - 1 000 kr

5042 BÅTBRYGGAN, 1975

akvarell, monogramsignerad löst blad, 45x52 cm

300 - 800 kr

5039

(17)

5043 MELLANRUM, 1984 oljemålning, 94x145 cm 2 000 - 3 000 kr

5044 SPRÅNGET, 1986 oljemålning, 150x68 cm 1 000 - 1 500 kr

5040

5044 5042

5043

5041

(18)

5045 SÅ LÄNGE HAN ORKAR, sent 70-tal gips, höjd: 48 cm, bredd: 40 cm 500 - 1 000 kr

5046 MAGISK MASK

gips, sign FS 3/3 cm, höjd: 31 cm 500 - 1 000 kr

5047 IDÉSKISS TILL KOPPARPORT I VANTÖRS KYRKA I HÖGDALEN 1959 gips, 27x25 cm, signerad a tergo 300 - 800 kr

5048 NIKE, originalskulptur för tillverkning av gjutform, gips, höjd: 62 cm 500 - 1 000 kr

5047

5046 5048

(19)
(20)

AUKTIONSHUSET METROPOL AB • SVEAVÄGEN 116, 113 50 STOCKHOLM • 08-673 48 80 • INFO@METROPOL.SE

ONLINEAUKTION

2 OKTOBER 2017 PÅ METROPOL.SE KLOCKAN 18.00 - 21.00

VISNING

SVEAVÄGEN 116, STOCKHOLM

FREDAG OCH LÖRDAG 29 & 30 SEPTEMBER SÖNDAG OCH MÅNDAG 1 & 2 OKTOBER

ÖPPET 11.00 - 16.00

References

Related documents

Årsredovisningshandlingar, revisionsberättelsen och styrelsens förklaring över gjorda anmärkningar i revisionsberättelsen ska hållas tillgängliga för medlemmarna minst en

Fagra små blommor där bjuda till dans Kom hjärtans fröjd. Vill du så binder jag åt dig en krans Kom liljor

Mikroindex beräknas som genom- snittet av nettotalen (säsongsrensade och standardiserade) för frågorna om den egna ekonomin, i nuläget respektive på tolv månaders sikt,

Syftet med partnerskapet är att Brottsofferjouren ger stöd och information till ungdomar (15-18 år) i vissa fall, i dialog med vårdnadshavare och socialtjänsten i Östhammars

Nu bjuder vi in dig till samråd om ett ytterligare spår för godstrafik som ansluter till Tomteboda bangård.. För delsträckan mellan Huvudsta och Duvbo tar vi fram en

En nästan fullsatt Z-sal lyssnade till tal av Kubas och Bolivias ambassader och Inti Peredo, Ninel Barrios läste en dikt till Che inom en musikalisk kavalkad med

Att uppmuntrar föräldrar att sjunga för sina nyfödda redan på intensivvårdsavdelningen skulle kunna vara ett sätt att så att säga att spara en del av omvårdnaden till

Företrädesrätt till teckning Den som på avstämningsdagen den 5 oktober 2017 är registrerad som aktieägare i WntResearch äger rätt att med företräde teckna units i