ONLINEAUKTION
Fritz
Sjöström
1923 1996
Fritz Sjöström var bildkonstnär, viskompositör och vis- sångare. Han var en mycket skicklig målare och skulptör och såg bildskapandet som sin huvuduppgift även om visdiktandet var lika nödvändigt för honom.
Sjöström utbildade sig på Valands målarskola och Konst- akademien och var under 35 år själv lärare på Konstfack.
Under sina konststudier skrev Sjöström visor som han började framföra i sin närmsta bekantskapskrets. I början av 1950-talet började hans visor att sjungas på radio av Christian Bratt och sedan släpptes vissamlingen och EPn Visor till Katarina med sång av Fritz själv. Därefter släppte Sjöström vissamlingar som han själv sjöng in eller där andra tolkade hans verk.
Fritz Sjöström har tilldelats bland annat Hambestipendiet och SKAP -stipendiet och hans måleri finns representerat i Konungens samlingar, Göteborgs Konstmuseum, Norr- bottens museum och Nationalmuseum. Fritz Sjöström har utfört ett flertal offentliga utsmyckningar, bland annat till Västerortskyrkan i Vällingby 1956, koppar- portar till Vantörs kyrka i Högdalen 1959 (se auktions- post 5047) och marmorintarsia till Valands kontors- byggnad i Stockholm.
Auktionen speglar Fritz Sjöströms mångfacetterade konstnärskap med verk i bland annat olja, akvarell, blyerts och gips.
ONLINEAUKTION 2 OKTOBER 2017 M E T R O P O L . S E
Föddes i Kiruna 1923, senare bosatt i Stockholm Valands målarskola 1941-1945
Konstakademien i Stockholm 1945–1950 Studier i Paris 1951
Separatutställningar i Kiruna 1944, 1959,
Stockholm 1958, Norrköping 1958 och Malmö 1958 Lärare på Konstfack 1952–1987
Avled i februari 1996 i Stockholm FRITZ SJÖSTRÖM
VISNING 11.00 - 16.00 SVEAVÄGEN 116
STOCKHOLM
FREDAG 29/9
LÖRDAG 30/9
SÖNDAG 1/10
MÅNDAG 2/10
5001 TVEKSAM ENTRÉ, 1960
oljemålning, monogramsignatur, 54x72 cm 1 000 - 2 000 kr
5002 HÖGALIDSKYRKAN, 1973
akvarell, monogramsignatur, 46x38 cm 500 - 800 kr
5003 STUDIE AV KYRKOGÅRDEN, 1988 blandteknik, 50x87 cm
500 - 800 kr
5004 TALLARNA I, 1987, blyerts, signerad, 61x47 cm 100 - 500 kr
5005 SOMMARNATTENS TYSTAD, 1981 oljemålning, signerad, med dedikation, 90x127 cm
1 500 - 2 000 kr
5003
5005
5002 5004
5006 NATT I VÄLLINGBY, 1958
olja på pannå, monogramsignerad, med dedikation, 53x64 cm
500 - 800 kr
5007 MARIAKYRKOGÅRDEN, SOMMAR I
LÅNGHOLMSPARKEN, 3 st, blyerts, 59x75 cm 500 - 800 kr
5008 STRANDSKOG FÅRÖ, 1980
oljemålning, monogramsignerad, 74x134 cm 1 000 - 2 000 kr
5009 SOMMARNATTEN, FÅRÖ, 1982 blyerts, 67x98 cm
500 - 800 kr
5010 VINDAR VID ÄNGLAR SOVA, utifrån Bo Zetterlinds balladbok
”Ryttaren från södra Råda”, akvarell, 58x47 cm 500 - 1 000 kr
5011 HUSTAK
oljemålning monogramsignerad, 33x41 cm 500 - 1 000 kr
5011 5006
5007
5009
5010
5012 TYSTNADENS RUM, 1988 oljemålning, 96x148 cm 1 000 - 2 000 kr
5013 ANDEN, STRANDFYND FÅRÖ, 1974 blandteknik, monogramsignerad, 97x145 cm
500 - 1 000 kr
5014 STILLEBEN MED OKÄNDA FÖREMÅL, 1980 oljemålning, 77x48 cm
500 - 800 kr
5015 FIGURKOMPOSITION, 1949
oljemålning, monogramsignerad, 79x54 cm 1 000 - 1 500 kr
5013
5015 5014
5016 ROS II, 1982
signerad, akvarell, 59x44 cm 500 - 800 kr
5017 FÖRARBETET TILL ST MIKAELS KAPELL, MORA, 1954
oljemålning, 87x87 cm 500 - 800 kr
5018 ILLUSTRATION TILL BO ZETTERLIND, blandteknik, 89x69 cm
500 - 1 000 kr
5019 HARLEKIN, FÅRÖ, 1987 akvarell, med dedikation, monogramsignerad, 69x98 cm 500 - 1 000 kr
5019 5018
5016 5017
5020 FLÄTVERK II, STRANDFYND FÅRÖ, UPPFÖRSTORAT, -90
oljemålning, 125x200 cm 3 000 - 4 000 kr
5027 5025
5026
5024 5022 5021
5021 TALLSKOG BÄMBA, 1987 akvarell, 93x71 cm 600 - 1 000 kr
5022 UTSIKT, BRÄNNKYRKAGATAN, 1990 oljemålning, monogramsignatur, 73x92 1 000 - 1 500 kr
5023 ÖVER, UNDER, IGENOM, 1993 oljemålning, 76x128 cm 1 500 - 2 000 kr
5024 UTGÅNG, 1985 akvarell, 99x75 cm 600 - 1 000 kr
5025 HUS I LANDSKAP I, FÅRÖ, 1957 oljemålning, 67x89 cm
2 000 - 2.600 kr
5026 UTHUS FÅRÖ, 1985 oljemålning, 65x95 cm 500 - 1 000 kr
5027 VID MARIA KYRKA, 1993 oljemålning, 81x100 cm 1 000 - 1 500 kr
5028 NÄRVARO, 1967 oljemålning, 71x90 cm 1 000 - 2 000 kr
5028
5029 MARIA KYRKA, 1984
blyerts, med dedikation, 52x69 cm 100 - 600 kr
5030 UTHUS FÅRÖ, 1983 oljemålning, 72x96 cm 500 - 1 000 kr
5031 TALLARNA II, 1987 kolteckning,
67x96 cm 500 - 500 kr
5032 VINDSKRIKA, STRANDFYND FÅRÖ, 1990
oljemålning, monogramsignatur 81x65 cm
1 000 - 2 000 kr
5033 TORSO I SKUGGA, 1986 oljemålning, 100x65 cm 1 000 - 1 500 kr
5034 UTSIKT SJÖTULLEN, LÅNGHOLMEN, 1970, blyerts, 48x67 cm
100 - 600 kr
5035 FÅRÖSKOG, 1960
oljemålning, med dedikation 60x65 cm
500 - 1 000 kr
5036 I KÖKET, 1974 blyerts, 60x46 cm 100 - 600 kr
5030
5034
5035
5036 5033
5032
5037 TRÅNG PASSAGE, 1985 oljemålning, 66x100 cm 600 - 1 200 kr
5038 VERTIKALT LANDSKAP FÅRÖ, 1957 oljemålning, 53x67 cm
700 - 1 000 kr
5039 UTHUS FÅRÖ, 1985 oljemålning, 93x140 cm 700 - 1 500 kr
5040 STILLEBEN och LÖVDAM 1980 respektive 1987, blyerts 2 st, signerade, 58x45 cm 100 - 500 kr
5041 MARIA KYRKOGÅRD, 1993 oljemålning, 56x78 cm 700 - 1 000 kr
5042 BÅTBRYGGAN, 1975
akvarell, monogramsignerad löst blad, 45x52 cm
300 - 800 kr
5039
5043 MELLANRUM, 1984 oljemålning, 94x145 cm 2 000 - 3 000 kr
5044 SPRÅNGET, 1986 oljemålning, 150x68 cm 1 000 - 1 500 kr
5040
5044 5042
5043
5041
5045 SÅ LÄNGE HAN ORKAR, sent 70-tal gips, höjd: 48 cm, bredd: 40 cm 500 - 1 000 kr
5046 MAGISK MASK
gips, sign FS 3/3 cm, höjd: 31 cm 500 - 1 000 kr
5047 IDÉSKISS TILL KOPPARPORT I VANTÖRS KYRKA I HÖGDALEN 1959 gips, 27x25 cm, signerad a tergo 300 - 800 kr
5048 NIKE, originalskulptur för tillverkning av gjutform, gips, höjd: 62 cm 500 - 1 000 kr
5047
5046 5048
AUKTIONSHUSET METROPOL AB • SVEAVÄGEN 116, 113 50 STOCKHOLM • 08-673 48 80 • INFO@METROPOL.SE