• No results found

6.5 Realizace navrženého programu

6.5.1 Metodické listy

Metodické listy jsou zaznamenány pro větší přehlednost do tabulky. Každý metodický list obsahuje tyto údaje:

• název metodického listu

• výchovně-vzdělávací cíl a výtvarný cíl

• výtvarný problém

• výtvarná technika

• věková skupina, pro kterou je metodický list připravený

• časová dotace

• pomůcky

• motivace

• příprava pomůcek

• postup realizace

• reflexe

• fotodokumentace

Metodický list 1: Barvy podzimu Výchovně

vzdělávací cíl

• Cílem této aktivity je ověření a oprava nesprávného držení kulatého štětce, lehký úchop a rychlé zvednutí štětce ze čtvrtky.

• Výtvarným cílem je experimentování s barvou a rozvíjení představivosti prostřednictvím pozorování náhodně vzniklých skvrn a hledání a pojmenování tvarové a barevné podobnosti obrazců. Pozorování, jak se skvrny mezi sebou prolínají a jaké vznikají nové barvy a barevné odstíny.

Výtvarný problém

Vytvořit náhodnou skvrnu zapouštěním barvy do vlhkého podkladu, pozorovat vzniklou skvrnu a najít podobnost se známou zkušeností.

Námět se inspiruje typickou barevností podzimní přírody, využívá výtvarné hry a experimentu.

Výtvarná technika

Zapouštění anilinových barev do mokrého podkladu, formát A4

Věková skupina 5-7 let

Časová dotace Pro jedno dítě: 2 minuty motivace, 5 minut činnost Pro celou skupinu: 1:30 h.

Uvedený čas je orientační, závisí na počtu dětí

Pomůcky bílá čtvrtka A4, anilinové barvy, kulatý štětec, ubrus, voda, kelímek na vodu, malířský plochý štětec nebo co největší kulatý Motivace Na podzim nás obklopuje plno barev. Stromy se zabarvují a všude

padá listí. Tráva nám bledne a vše se uchyluje k zimnímu spánku.

Při procházce přírodou narazíme opravdu na spoustu barev, které se prolínají a mění. My si zkusíme takovou podzimní náladu přetvořit na papír.

Pozn. Motivace může probíhat slovně, může reagovat na čtený nebo shlédnutý úryvek pohádky o podzimu. Můžeme děti vzít na procházku do přírody a již tam je namotivovat.

Příprava pomůcek

Na stůl dáme ubrus a připravíme si kulaté štětce, barvy a kelímek s vodou, aby se dětem lépe nanášela voda, použijeme co největší štětec nebo přímo plochý malířský štětec.

Postup realizace 1) Rozdáme čtvrtky, děti nejprve natřou čtvrtku vodou.

2) Postupně budou namáčet štětec do barvy a vždy rychlým a lehkým úderem o papír nechají barvu rozpít. Pokaždé štětec důkladně umyjí ve vodě a naberou další barvu.

3) Zkoumáme, jak se barvy prolínají a rozpíjejí. Poté necháme uschnout na okně.

4) Uklidíme pomůcky a umyjeme si ruce.

Pozn.: Tento podklad můžeme využít k dalšímu tvoření.

Reflexe Při tomto cvičení byly nakonec dětem nabídnuty barvy anilinové i vodové. Anilinové barvy měly sytější barvy, a tak se dětem líbily víc. Některým dětem dělalo problém nanést dostatečné množství vody. Naopak, některé děti nanesly vody málo a barva se jim tolik neroztékala. V obou případech však mohly pozorovat co se stane a zkusit vodu i barvu přidat. Velmi náročné bylo pro děti rychlé odebrání štětce ze čtvrtky.

Fotodokumentace:

Obrázek 7: Zapouštění barev do vlhkého podkladu, děti předškolního věku

Metodický list 2: Čárový kód Výchovně

vzdělávací cíl

• Cílem této aktivity je nácvik správného držení plochého štětce a oprava nesprávného držení.

• Výtvarným cílem je pracovat s kontrastem černých čar a bílých mezer, vytváření několika různě širokých svislých čar od shora papíru dolu a porovnání vzniklých čar a mezer mezi sebou.

Výtvarný problém

Vytvořit různě široké svislé čáry od shora dolu, porovnat mezi sebou tloušťky čar a mezer a objevit kontrasty bílé a černé barvy.

Námět se inspiruje čárovým kódem, se kterým se setkáváme v běžném životě. Tato činnost využívá výtvarné hry.

Výtvarná technika

Malba temperovými barvami, formát A5

Věková skupina 5-7 let

Časová dotace Pro jedno dítě: 2 minuty motivace, 5 minut činnost Pro celou skupinu: 1 h.

Uvedený čas je orientační, závisí na počtu dětí

Pomůcky bílá čtvrtka A5, černá temperová barva, plochý štětec, ubrus Motivace Maminka i tatínek chodí každý den do obchodu, kde nakupují jídlo

ale také třeba hračky a jiné potřeby. V obchodě u kasy pak stojí paní prodavačka a každé zboží si musí zaznamenat. Aby měla usnadněnou práci, je zapotřebí aby na každém produktu byl čárový kód. Ukážeme dětem například kelímek od jogurtu, krabici od lega, něco, co je dětem blízké. S dětmi si pak zkusíme takový čárový kód

Postup realizace 1) Rozdáme čtvrtky a ukážeme si čárové kódy na vybraných výrobcích.

2) Pomocí plochého štětce budeme vytvářet svislé čáry různých tlouštěk.

3) Uklidíme pomůcky a umyjeme si ruce.

Reflexe Děti byly nejprve velmi překvapené. Říkaly, že se s tím nikdy nesetkaly a nevěděly na co se čárový kód využívá. Ukázala jsem tedy dětem, kde všude můžeme čárový kód najít a pak měly za úkol najít ho ve třídě. Našly ho na stavebnicích a dalších krabicích od her. Předpokládala jsem, že tato činnost bude jednoduchá, ale děti s ní měly značné problémy. Některé děti nechápaly, co je to svislá čára. Dělalo jim problém čáru vést odshora až k okraji papíru. Velký problém byl vytvořit čáru silnější. Často se stávalo, že štětec uchopovaly do pěstičky a loket trčel od těla.

Fotodokumentace:

Obrázek 8: Tvoření čárových kódů, děti předškolního věku

Metodický list 3: Přechod pro chodce Výchovně

vzdělávací cíl

• Cílem této aktivity je nácvik správného držení plochého štětce a oprava nesprávného držení.

• Výtvarným cílem je pracovat s kontrastem černých linií a bílých mezer, vytváření několika různě širokých vodorovných čar zprava do leva a porovnání vzniklých čar a mezer mezi sebou.

Výtvarný problém

Vytvořit stejně široké linie zprava do leva a vynechat stejně velkou plochu, hledat kontrast mezi vzniklými plochami.

Námět se inspiruje přechodem pro chodce, se kterým se setkáváme v běžném životě. Tato činnost využívá výtvarné hry s barvou

Časová dotace Pro jedno dítě: 2 minuty motivace, 5 minut činnost Pro celou skupinu: 1 h.

Uvedený čas je orientační, závisí na počtu dětí

Pomůcky Bílá nebo černá čtvrtka A5, černá nebo bílá temperová barva, plochý štětec, ubrus

Motivace Každý den se školkou chodíte ven, a tak určitě znáte přechod pro chodce. Můžeme si s dětmi povídat o tom, proč přechod máme, k čemu nám slouží a jak vypadá.

Příprava pomůcek

Na stůl dáme ubrus a připravíme si ploché štětce a zvolené čtvrtky a tempery.

Postup realizace 1) Rozdáme čtvrtky a ukážeme si, jak budou děti pracovat.

2) Pomocí plochého štětce budeme vytvářet vodorovné černé linie, které budeme spojovat v plochu, mezi plochami černé barvy necháme vždy mezeru.

3) Uklidíme pomůcky a umyjeme si ruce.

Reflexe Tento úkol byl pro děti opět celkem náročný. Znovu jim dělalo problém dotáhnout linii až do krajů a vytvoření široké čáry.

Nechtěla jsem dětem přímo ukazovat přechod pro chodce, ale příště bych ho určitě ukázala, aby si dovedly představit co se od nich očekává. Děti ocenily, že dostaly na výběr dvě varianty.

Fotodokumentace:

Obrázek 9: Chlapec, 5 let a 7 měsíců Obrázek 10: Dívka, 6 let a 7 měsíců

Obrázek 11: Tvoření přechodu pro chodce, děti předškolního věku

Metodický list 4: Jak vypadá můj vánoční strom Výchovně

vzdělávací cíl

• Cílem této aktivity je oprava nesprávného držení plochého štětce a správná manipulace s ním.

• Výtvarným cílem je navrhnout a vytvořit jehličnatý strom pomocí kombinace šikmé a svislé linie. Zvolit správnou barevnost a využít celý formát čtvrtky.

Výtvarný problém

Vytvořit pomocí kombinace šikmých a svislých čar jeden velký strom. Zvolit reálnou barevnost stromu a využít celou plochu

Časová dotace Pro jedno dítě: 1 minutu motivace, 10 minut činnost Pro celou skupinu: 1:30 h.

Uvedený čas je orientační, závisí na počtu dětí

Pomůcky bílá čtvrtka A3, temperové barvy (hnědá a zelená), plochý štětec, ubrus, kelímek na vodu na umytí štětců

Motivace Blíží se nám Vánoce a to znamená, že každý z nás si doma už ozdobil, nebo teprve s rodiči ozdobí vánoční stromeček. S dětmi si můžeme povídat o tom, jaký stromeček doma mají a jak vypadá.

Příprava pomůcek

Na stůl dáme ubrus a připravíme si ploché štětce a temperové barvy, pro každé dítě si také připravíme čtvrtku A3

Postup realizace 1) Rozdáme čtvrtky a děti si zvolí barvy, které patří na strom 2) Nejprve vytvoří svislou čáru – kmen stromu, poté dodělají

šikmé čáry – větve

3) Stromeček dáme uschnout, děti si ho mohou dotvořit podle vlastní fantazie

Reflexe Tuto činnost jsem zvolila hlavně z důvodu toho, abych mohla porovnat pokrok mezi tímto úkolem a úkolem, který děti dostaly při prvním setkání. Při prvním setkání se u čtyř dětí objevil R- princip (pravoúhlost) a právě proto, jsem zvolila tuto aktivitu znovu. Mohla jsem pozorovat pokrok, nejen v držení štětce.

R- princip se objevil jen u jedné holčičky, která je nejmladší ze

skupiny (4 roky). Velmi mě potěšilo, že se již neobjevil žádný pěsťoví úchop, děti se snažily se štětcem manipulovat správně.

Velmi mě ale překvapilo, že rovná čára dětem opět dělala problémy. Šikmé čáry většina zvládla bez pomoci.

Fotodokumentace:

Obrázek 12: Dívka, 5 let Obrázek 13: Chlapec, 5 let a 2 měsíce

Obrázek 14: Následné dotvoření stromů pomocí vaty, děti předškolního věku

Metodický list 5: Když se vlny utrhnou ze řetězu Výchovně

vzdělávací cíl

• Cílem této aktivity je ověření a oprava nesprávného držení kulatého štětce, uvolněné zápěstí, loket i celá paže.

• Výtvarným cílem je experimentování s barvou a rozvíjení představivosti prostřednictvím pozorování náhodně vzniklých skvrn, které vzniknou vytvořením vlnitých linií.

Pozorování, jak se z vln stávají skvrny, které se mezi sebou prolínají a jaké vznikají nové barvy a barevné odstíny.

Výtvarný

Kresba vodovými, anilinovými barvami, formát A4

Věková skupina 5-7 let

Časová dotace Pro jedno dítě: 2 minuty motivace, 5 minut činnost Pro celou skupinu: 1:00 h.

Pomůcky bílá čtvrtka A4, anilinové barvy, vodové barvy, kulatý štětec, ubrus, voda, kelímek na vodu, malířský plochý štětec nebo co největší kulatý

Motivace Dnes si představíme, že nám venku fouká silný vítr a u rybníka, nebo dokonce u moře, se na hladině tvoří velké vlny. Někdo může mít velkou bouřku, někomu může jen slabě foukat větřík a rybník mu může přimrzat. S dětmi můžeme zajít na procházku k přehradě nebo provést cvičení imaginace a položit je na zem v herně.

Pustíme jim nahrávku rozbouřeného moře, silného větru. Děti pak mohou zaznamenat, jak silný hurikán si představovaly a jak velké vlny ta voda asi měla.

Na stůl dáme ubrus a připravíme si kulaté štětce, barvy a kelímek s vodou, aby se dětem lépe nanášela voda, použijeme co největší

štětec nebo přímo plochý malířský štětec, pokud se dítě rozhodne nezapouštět barvu, plochý štětec nepoužije.

Postup realizace 1. Rozdáme čtvrtky

2. Postupně budou namáčet štětec do různých barev, které mohou připomínat rozbouřenou vodu a vždy vytvoří vlnitou linii, kterou budou křížit a překrývat. Pokaždé štětec důkladně umyjí ve vodě a naberou další barvu.

3. Zkoumáme, jak se barvy prolínají a rozpíjejí. Poté necháme uschnout na okně.

4. Uklidíme pomůcky a umyjeme si ruce.

Reflexe Již podruhé jsme využily kulatý štětec. Myslím, že je držení kulatého štětce a manipulace s ním pro děti těžší než se štětcem plochým. Překvapilo mě, jak složité je pro děti vytvořit vlnitou linii. V tomto úkolu mi šlo především o uvolnění celé ruky. Některé děti si při práci i stouply, aby měly větší možnost pohybu. Cílem tohoto úkolu nebyl výsledek, ale velmi důležitý byl proces, jak obrázek vznikl. Špatné úchopy jsme se s paní učitelkou snažily eliminovat a opravovat. Nejprve jsme zkusily barvu zapouštět.

Tato varianta byla pro děti příliš náročná, i když měly k dispozici velké malířské štětce na nanesení vody, vlnky se jim moc nerozpíjely a čtvrtka vodu rychle vsakovala. Děti ze začátku na štětec dost tlačily a díky tomu se pak čtvrtka ničila a vznikaly žmolenky. Proto jsme se s paní učitelkou po prvních čtyřech dětech rozhodly, že zapouštět barvu nebudeme. Příště bych tedy zapouštění nezařadila.

Obrázek 15: Dívka, 6 let a 1 měsíc Obrázek 16: Chlapec, 5 let a 5 měsíců

Obrázek 17: Chlapec, 5 let a 9 měsíců

Metodický list 6: Zasněžená krajina využije dolní polovinu formátu. Procvičí si horní oblouk pomocí štětce. Zvolí si, zda bude pracovat na výšku či na šířku.

Časová dotace Pro jedno dítě: 2 minuty motivace, 10 minut činnost Pro celou skupinu: 1:30 h.

Pomůcky černá čtvrtka A4, bílá temperová barva, plochý štětec, ubrus Motivace S dětmi si můžeme povídat o tom, jaké máme počasí, roční období

a jak vypadá krajina, když napadne sníh.

Příprava pomůcek

Na stůl dáme ubrus a připravíme si ploché štětce a bílou temperovou barvu.

Postup realizace 1) Rozdáme čtvrtky a ukážeme si, jak budou děti pracovat.

2) Pomocí plochého štětce budeme vytvářet vrchní oblouk a díky tomu vytvoříme dojem zasněžených kopců.

3) Dodělání jakýchkoliv detailů.

4) Uklidíme pomůcky a umyjeme si ruce.

Reflexe Horní oblouk šel dětem velmi dobře. Problém nastal při vyplňování plochy barvou. Nešla jim roztírat barva a spíše s ní čmáraly. Protože jsme neměli k dispozici černé čtvrtky, zvolila

jsem náhradu, a to čtvrtky hnědé a fialové. Nakonec jsem byla ráda za zvolení méně tradiční barevnosti. Výsledek byl efektní a vypadal hezky. Některé děti nedodržely využití dolní plochy čtvrtky.

Fotodokumentace:

Obrázek 18: Chlapec, 4 roky a 9 měsíců Obrázek 19: Chlapec, 5 let a 11 měsíců

Obrázek 20: Dívka, 6 let a 3 měsíce Obrázek 21: Dívka, 6 let a 3 měsíce

Metodický list 7: Střešní tašky Výchovně

vzdělávací cíl

• Cílem této aktivity je nácvik správného držení plochého štětce a oprava nesprávného držení.

• Výtvarným cílem je pracovat s linií a vytváření spodního oblouku tak, aby vznikla střecha plná tašek. Dítě zaplní celou čtvrtku a procvičí si spodní oblouk pomocí štětce.

Výtvarný problém

Pomocí linie a pohybu vytvořit řadu spodních oblouků, zaplnit celou plochu a nanést dostatečné množství barvy.

Výtvarná technika

Malba temperovými barvami, formát A3

Věková skupina 5-7 let

Časová dotace Pro jedno dítě: 2 minuty motivace, 10 minut činnost Pro celou skupinu: 1:30 h.

Pomůcky Bílá čtvrtka A3, červená temperová barva, plochý štětec, ubrus Motivace S dětmi si povídáme o tom, co můžeme vidět na střeše domů, jak se

to jmenuje a zkusíme si každý svou střechu vytvořit.

Příprava pomůcek

Na stůl dáme ubrus a připravíme si ploché štětce a červenou temperovou barvu, kterou trochu naředíme, aby se dětem dobře roztírala.

Postup realizace 1) Rozdáme čtvrtky a ukážeme si, jak budou děti pracovat.

2) Pomocí plochého štětce budeme vytvářet spodní oblouk a díky tomu vytvoříme vlastní střechu plnou tašek.

3) Uklidíme pomůcky a umyjeme si ruce.

Reflexe Spodní oblouk dětem nedělal problém. Velmi hezky pracovaly se štětcem. Po každém obloučku si vždy štětec namočily do barvy.

Barvu jsem nemusela ředit, tempery ve velkém balení byly dost tekuté. Úchopy a manipulace se zlepšily, byl tu viditelný rozdíl, oproti počátečnímu stavu. Žádné dítě nenapadne štětec držet oběma rukama, jako tomu bylo na začátku. Děti si tímto cvičením opět uvolňovaly ruku. U činnosti mohly stát nebo sedět.

U této činnosti jsem se rozmýšlela, zda nevyužiji spíše kulatý štětec. Nakonec jsem zvolila tempery a štětec plochý. Tuto

variantu jsem zvolila především proto, že tempery nemusíme ředit vodou a nejsou tak tekuté. Bála jsem se, že by dětem barva kapala.

Vodové barvy a anilinové barvy jsem nevyužila z důvodu ředění vodou. Děti by měly na stole hodně věcí a hrozilo by velké riziko rozlití. Navíc by musely neustále míchat barvu. Chtěla jsem se zaměřit na pohyb a míchání barev si děti zkusily už v jiných cvičeních. Myslím si, že s tuší a kulatým štětcem by tato činnost šla také.

Fotodokumentace:

Obrázek 22: Tvorba tašek na střeše, děti předškolního věku

Obrázek 23: Chlapec, 6 let a 7 měsíců

Obrázek 24: Dívka, 6 let a 3 měsíce

Metodický list 8: Zimní kluziště Výchovně

vzdělávací cíl

• Cílem této aktivity je ověření a oprava nesprávného držení kulatého štětce, uvolněné zápěstí, loket i celá paže.

• Výtvarným cílem je pomocí spolupráce, experimentovat s liniemi. Dítě nepřeruší svou linii a zachytí pohyb bruslaře, linii kříží a spolupracuje s ostatními. Vybere si barvu a dokáže ji pojmenovat.

Výtvarný problém

Vybrat a pojmenovat barvu. Pomocí nepřerušované linie zachytit pohyb. Spolupracovat s ostatními a vytvořit bruslařskou dráhu, pozorovat vzniklou linii.

Uvedený čas je orientační, závisí na počtu dětí

Pomůcky Balicí papír (4-5 dětí u jednoho), anilinové barvy, kulaté štětec, ubrus, voda, kelímek na vodu

Motivace Staneme se na chvíli bruslařem a představíme si, že balicí papír je naše bruslařská dráha nebo velký stadion. Určitě už někdo z vás byl s rodiči v zimě bruslit třeba na rybník, nebo jste v televizi viděli krasobruslaře. My si na takového krasobruslaře zahrajeme a pomocí štětce zkusíme zaznamenat jeho pohyb.

Příprava pomůcek

Na stůl dáme ubrus a připravíme si kulaté štětce, barvy a kelímky.

Do kelímků dáme jen malé množství tuše, aby se nerozlila, každý kelímek bude mít svou barvu. Celý stůl bude představovat bruslařské kluziště.

Postup realizace 1) Na stul připevníme izolepou balicí papír, tak aby zakrýval celý stůl

2) Každé dítě si vybere svou barvu, musí se mezi sebou dohodnout tak, aby se barva neopakovala.

3) Pomocí štětce bude dítě tvořit dlouhou a klikatou linii (stopa krasobruslaře), bude se snažit zachytit pohyb.

4) Linie se můžou překrývat, ale děti se musí navzájem respektovat.

Reflexe U této činnosti jsem nechala vždy děti po čtyřech, každé mělo svou barvu, aby si poznalo svou stopu. Dětem dělalo problém netlačit na kulatý štětec. Občas se stávalo, že se jim štětinky celé ohnuly.

Snažila jsem se děti upozornit a opravit. Několikrát jsem jim ukázala, jak se štětcem pracovat, aby se štětiny neohnuly. Jako motivaci jsem použila svou ruku a řekla jsem dětem, že si mají představit, že chtějí jen pošimrat kočičku nebo kamaráda. Tato motivace na děti zabrala.

Fotodokumentace:

Obrázek 26: Chlapec, 6 let a 3 měsíce Obrázek 25: Tvoření zimního kluziště, děti předškolního věku

Obrázek 27: Konečný výsledek kluziště, děti předškolního věku

7 Pretest

Tato kapitola se zabývá počátečním ověřovacím šetřením, které bylo použito pro rozpoznání problémů, které mají děti s manipulací a s držením štětce. Pro porovnání s posttestem byla tato činnost zaznamenána pomocí fotografií a záznamové tabulky.

V rámci GDPR byly souhlasy zákonných zástupců se zveřejňováním fotek přiloženy k portfoliu akčního výzkumu. Pokud rodič nesouhlasil se zveřejněním fotek, dítě na fotkách není, nebo jsou vyfoceny jen jeho ruce.

Related documents