• No results found

Enkla former för textbearbetning, till exempel att i efterhand gå igenom egna och gemensamma texter och göra förtydliganden.

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Enkla former för textbearbetning, till exempel att i efterhand gå igenom egna och gemensamma texter och göra förtydliganden."

Copied!
8
0
0

Loading.... (view fulltext now)

Full text

(1)

Lektionsplanering

Årskurs 2-3

Tid ca 50-60 min, ca 6 lektioner.

Syfte

Syftet med lektionerna är att eleverna ska få öva på att läsa och att skriva inom genren sagor. Eleverna ska få en förståelse för nyckelfaktorer som finns med i klassiska sagor och hur en saga är uppbyggd.

Centralt innehåll Svenska:

• Strategier för att skriva olika typer av texter med anpassning till deras typiska uppbyggnad och språkliga drag. Skapande av texter där ord och bild samspelar, såväl med som utan digitala verktyg.

• Enkla former för textbearbetning, till exempel att i efterhand gå igenom egna och gemensamma texter och göra förtydliganden.

• Handstil och att skriva med digitala verktyg.

• Berättande texters budskap, uppbyggnad och innehåll. Hur en berättande text kan organiseras med inledning, händelseförlopp och avslutning samt litterära personbeskrivningar.

Kunskapskrav Svenska:

• De berättande texter eleven skriver har tydlig inledning, handling och avslutning.

• Eleven kan skriva enkla texter med läslig handstil och på dator.

• I texterna kan eleven använda stor bokstav, punkt och frågetecken samt stava ord som eleven själv ofta använder och som är vanligt förekommande i elevnära texter.

• Genom att kombinera sina texter med bilder kan eleven förtydliga förstärka sina budskap.

(2)

Material

• Tillgång till Polyglutt på någon form av enhet.

• Papper och penna eller digital enhet att skriva faktatexten på

• Mall för planering av saga

• Mall för återberättande av saga

• Skrivhjälpen: Slå en saga

• Checklista

Genomförande Lektion 1

Visa elverna utbudet av sagoböcker som finns i Polyglutt, jag rekommenderar serien som heter ”Våra mest älskade sagor”. Utgå ifrån en av sagorna och använd cirkelmodellen. Börja med att läsa en av sagorna gemensamt i antingen hel- eller halvklass. Ta även reda på mer om genren sagor som tex magiska tal (3 och 7), att det oftast finns en god och en ond karaktär, oftast finns även ett magiskt föremål. Visa även på sagans uppbyggnad och den röda tråden.

Fyll sedan gemensamt i mallarna för återberättande av saga och planering av saga som medföljer. Då får eleverna en förståelse för hur mallarna ska användas.

Lektion 2

Efter det så delas eleverna in i par och du tilldelar varje par en saga från Polyglutts utbud. Man kan även låta eleverna välja saga själva eller lotta fram sagan på något sätt. Paret får sedan läsa eller lyssna på sagan.

Efter det så ska varje par fylla i de två mallarna.

(3)

Lektion 3 och 4

Nu är det dags för varje par att skapa en egen saga. Låt dem börja med att fylla i mallen ”Planering av saga”. När de gjort det så kan de börja skriva sin saga. Om eleverna vill kan de använda skrivhjälpen ”slå en saga” som medföljer.

Då använder eleverna en tärning för att slå fram vilka karaktärer som ska vara med och i vilken miljö sagan ska utspela sig i. Låt eleverna antingen skriva för hand eller digitalt.

Lektion 5

Låt varje par byta saga med ett annat par för att de ska kunna ge respons på varandras sagor. De kan använda de olika checklistorna som medföljer.

Lektion 6

Eleverna ska nu illustrera sin saga med bilder som de tycker kompletterar deras saga. Som nästa steg kan man låta eleverna skriva en saga individuellt och då använda samma mallar och strukturer som de nu fått öva på.

(4)
(5)
(6)
(7)
(8)

References

Related documents

Lärarna i studien uttrycker att eleverna ges stor möjlighet att tycka till och att det gärna får komma med förslag på vad som ska göra. Däremot nämner de att det senare kommer

(2010) föreslår att ett sätt att skapa organisationsengagemang hos medarbetare som vill utvecklas inom organisationen, är att hjälpa dem nå sina karriärmål genom

Kunna föra komplexa resonemang där du förklarar och generaliserar samband mellan kretslopp och energiflöden. Hur allt hänger ihop

Vatten som lösningsmedel och transportör av ämnen, till exempel i mark, växter och människokroppen. Lösningar, fällningar, syror och baser samt pH-värde. Några kemiska processer

Lista och fundera tillsammans över vilka värderingar, vad som är viktigt och värdefullt, ni vill ska ligga till grund för verksamheten för att ni ska få höra detta sägas om

Här kan du se vilka användare ni har i er förening samt skapa och bjuda in flera användare... Klicka på pilen och välj bidraget ni vill söka, klicka sedan

Vinsten med detta är att handläggningstiden för en detaljplan kan förkortas med upp till sex veckor, förklarar Jeanette Petersén planeringsarkitekt vid miljö-

När det är dags att koka spagetti tar man en bunt okokt spagetti och lindar måttet runt.. Antalet portioner avläses