• No results found

Skupinová muzikoterapie ve výuce

4 Muzikoterapeuté ve Výchovně léčebném oddělení v Přestavlkách

4.3 Muzikoterapeutka Andrea Köhlerová

4.3.1 Skupinová muzikoterapie ve výuce

Ve VLO se zaměřuje na muzikoterapii v primárním vzdělávání a zařazení muzikoterapeutických prvků do výuky. Hlavním cílem je zpestření výuky, navození příjemné atmosféry, zklidnění a uvolnění napětí žáků. Pomocí muzikoterapie rozvíjí verbální i neverbální komunikaci, vzájemnou kooperaci dětí ve třídě. Pomáhá zažít školní úspěšnost dětem s poruchou chování a učení. Mezi další cíle Andrei Köhlerové, neméně důležité, patří rozvoj hudebního cítění, vytváření kladného vztahu k hudbě, spojení hudby, pohybu a relaxace. Tato forma muzikoterapie probíhá jednou až dvakrát měsíčně, v jedné třídě, tedy se stejnými žáky. Každé setkání má stejný průběh. Na začátku společné hodiny se všichni přivítají písničkou, kterou si společně s muzikoterapeutkou složili.

Zpívají na známou melodii písně „My jsme žáci třetí B“, slova:

My jsme žáci druhé třídy, u tabule máme křídy.

Učíme se příklady a ty nám jdou do hlavy.

Český jazyk nebo čtení, pro nás těžký úkol není.

Píšem diktát, úkoly. Těšíme se do školy.

Obr. 4-5 - Přivítání písničkou (Přestavlky 10. 2. 2014)

Píseň žáci zpívají a doprovázejí se hrou na tělo, etnické a orffovy nástroje. S písní pracují delší dobu. Zpívají ji rychle, pomalu, potichu, nahlas, vesele, smutně. Program hlavní části terapie probíhá dle vyučovací hodiny. Na závěr se vždy rozloučí v komunitním kruhu vzájemnou reflexí, kterou opět vyjádří pomocí hudebního nástroje.

Při práci využívá Djembe, rámový buben, tibetské mísy, koncovku, brumle, didgeridoo, chrastidla, kytaru, flétnu a zpěv.

Zde bych chtěla prezentovat práci muzikoterapeutky Andrei Köhlerové, kdy jsme společně muzikoterapii zařadily do vyučovací hodiny hudební, výtvarné výchovy a českého jazyka.

Hudební výchova

Třída: 4. ŠVP – LMP, 3. ŠVP - LMP Téma hodiny: Volné čárání při hudbě

Cíl: Pomocí hudby rozvíjet fantazii, uvolnění myšlenek Muzikoterapeutický cíl: Uvolňující a uklidňující účinky Mezipředmětové vztahy: Výtvarná výchova

Klíčové kompetence:

 Učíme naslouchat hudbě

 Vedeme ke spolupráci

 Podporujeme tvořivost a hravost

 Schopnost sebereflexe

Pomůcky: Přehrávač CD, skladba B. Smetany ze symfonické sbírky Má vlast: Vltava, dynamická hudba tvořena muzikoterapeutem, balicí papír nebo karton A3, pastelky, progresy.

Průběh hodiny:

 Každé setkání s muzikoterapeutkou začíná rituálem, písní

 Děti si ve třídě sednou na koberec a dají si hlavu do dlaní, z CD jim pustíme skladbu Vltava a necháme je vnímat hudbu.

Reflexe: co jste slyšeli, co jste v dlaních viděli?

 Po reflexi dostanou balicí papír a pastelky nebo progresy

 Pustíme znovu skladbu a necháme děti podle jejich fantazie malovat na papír, jen tak čárat

Reflexe: zhodnocení prací, jak se nám čáralo, jak nám bylo

 Druhé čárání je na rytmus hudby vytvořený muzikoterapeutkou na didgeridoo a třídní učitelkou na buben

Reflexe: v čem to bylo jiné nebo stejné, jak se nám tentokrát čáralo.

Obr. 4-6 - Volné čárání (Přestavlky 22. 1. 2014)

Závěrečná reflexe celé hodiny:

Po ukončení hodiny žáci hodnotili aktivitu velmi kladně, své pozitivní emoce vyjádřili hudebními nástroji v komunitním kruhu. Vyjadřovali radost, nadšení i touhu si tuto hodiny někdy zopakovat.

Hodina českého jazyka Třída: 4. ŠVP - LMP

Téma hodiny: Putování s pohádkou Cíl: Opakování měkkých a tvrdých slabik

Muzikoterapeutický cíl: Spolupráce ve skupině, zlepšení motoriky, navazování očního kontaktu

Mezipředmětové vztahy: Hudební výchova Klíčové kompetence

 Učíme žáky spolupráci

 Učíme žáky schopnosti interpretace

 Učíme žáky sebeprosazení a seberealizaci

 Učíme schopnosti sebereflexe

Pomůcky: Bubny djembe, štěrbinový buben nebo zvonkohra, kartičky se slovy kde se vyskytují měkké a tvrdé slabiky

Průběh hodiny

 Každé setkání s muzikoterapeutkou začíná rituálem, písní

 Propojování levé a pravé hemisféry pomocí základních úderů při hře na bubny o basový úder celou dlaní doprostřed bubnu

o středový úder prsty ke středu bubnu s oporou dlaně o hranu bubnu o výškový úder prsty na okraj či hranu bubnu

o dialog dvou bubnů, muzikoterapeutka pomocí očního kontaktu každému žákovy zahraje jeho vlastní rytmus a úder

o hra na buben – slabikování věcí ve třídě

 Procvičování měkkých a tvrdých slabik pomocí sluchové diferenciace a zrakové analýzy

Technika „Cesta za princeznou“

Pohádka o princezně, kterou zlý černokněžník začaroval v kočičku. Žáci pomáhají princezně překonávat překážky pomocí úkolů a zachránit ji. Na velký karton nakreslíme cestu princezny a překážky, které obsahují úkoly. Na každé překážce jsou kartičky, se slovy, které obsahují měkké a tvrdé slabiky. Po cestě se pohybujeme pomocí hrací kostky a plyšové kočičky. Jakmile žák vstoupí na úkol, vylosuje si slovo, plynule přejde k bubnům. Pokud slovo obsahuje tvrdou slabiku, položí slovo k bubnu djembe, slovo rytmicky zahraje. Pokud slovo obsahuje

měkkou slabiku, položí k bubnu štěrbinovému a slovo paličkami vyťuká. Žáci jsou vhodnou motivací aktivně zapojeni do plnění úkolů. Na závěr, žáci zlého černokněžníka zamalují pastelkami.

Reflexe

Netradiční hodina českého jazyka se žákům velmi líbila, velmi úspěšně si procvičili tvrdé a měkké slabiky. Při vlastním sebehodnocení se cítili spokojeně a nadšeně.

Shrnutí: Zařazování muzikoterapie do výuky vnímám jako metodu, která umožňuje žákům lépe rozvíjet kognitivní schopnosti. Učení hudbou napomáhá k lepšímu rozvoji tvořivosti, fantazie a rozvoji hudebního cítění. Je výbornou motivací, která přispívá k naplňování klíčových kompetencí při vyučování. Díky muzikoterapii je výuka pestřejší, vytváří pozitivní vazby mezi žáky – učitelem – muzikoterapeutem.

Obr. 4-7 -Hodina českého jazyka (Přestavlky 10. 2. 2014)

Andrea Köhlerová muzikoterapii využívá na jedné rodinné skupině, kde se věnuje individuální terapii sourozenců. Tuto terapii budu popisovat na základě pozorování a pomocí kazuistik.

Related documents