• No results found

5 Příprava na hodinu

5.2 Kooperativní výuka

Předmět: Estetická výchova – výtvarná Cvičný učitel:

Datum:

Třída:

Cílová skupina: Studenti, kteří letos nastoupili na čtyřleté gymnázium. Žáci se mezi sebou znají pouze 3 měsíce.

Časový rozsah: 2 vyučovací hodiny po 45 minutách

Téma: Pop art

Cíl: Odborné cíle:

 žák je seznámen s uměním pop art, umělci a dobou ve které vznikl

 žák chápe techniku tohoto umění

 žák dokáže využít znalosti techniky a principů k vlastnímu návrhu obalu

 žák dokáže vytvořit esteticky hodnotný plakát s návrhem obalu

 žák dovede pracovat s rozvrhnutím času Sociální cíle:

 žák rozvine svou fantazii a tvůrčí myšlení

 žák dovede hodnotit svou práci i práci ostatních

 žák se dokáže zapojit do objektivního hodnocení všech prací, dokáže diskutovat, navrhovat nápady

 žák pomáhá svým spolužákům Očekávané výstupy:

Kompetence k učení

 žák si svou činnost sám plánuje

 žák tvořivě zpracovává získané informace

 žák kriticky hodnotí svou práci, přijímá radu i kritiku ze strany druhých

40 Kompetence k řešení problémů

 žák uplatňuje vhodné metody a získané vědomosti a dovednosti

 žák navrhuje postupné kroky, zvažuje využití různých postupů

 žák využívá tvořivého myšlení s použitím představivosti a intuice Kompetence komunikativní

 žák efektivně využívá moderní informační technologie

 žák se vyjadřuje jasně, srozumitelně a prezentuje svoji práci i sám sebe vhodným způsobem

 žák vhodně reaguje na promluvy druhých, naslouchá jim a vhodně argumentuje

Kompetence sociální a personální

 žák přispívá k vytváření a udržování hodnotných mezilidských vztahů

 žák odhaduje důsledky svého vlastního jednání a své chování podle toho koriguje

Kompetence občanská:

 žák informovaně zvažuje vztahy mezi svými zájmy osobními, zájmy širší skupiny, do níž patří a zájmy veřejnými, rozhoduje se a jedná vyváženě

 žák rozšiřuje své poznání a chápání kulturních a duchovních hodnot

Podle ŠVP VG, 2017, Gymnázium Jiřího s Poděbrad

Pomůcky: Tužky, gumy, pravítka, A4 kreslící kartony, podkladové cvičné papíry, pravítka, polosuché pastely, tuže, anilinové barvy, fixy, pastelky, voskové pastely, lepící cedulky

Vybavení: počítač s dataprojektorem

Organizační forma vyučovací jednotky: samostatná a následná skupinová práce Vyučovací metody: názorně demonstrační metody, aktivní samostatná výuka, kooperativní skupinová práce, metody dovednostně-praktické

Průběh hodiny

Úvod (5´): Přivítání a představení se žákům.

Představení téma hodiny, seznámení s programem výuky.

41

Příprava pomůcek (2´): Žáci si rozeberou pomocné papíry, tužky, gumy, čtvrtky;

mezitím si připravím projektor a počítač k promítání videa.

Motivace (10´): Video seznamující s umělci a přístupy tohoto umění, dobou, ve které vzniklo a hlavními znaky umění. Video je v angličtině.

Hlavní část (65´):

 Rozdání pracovních listů (Příloha 2 Pracovní list – samostatná práce), které žáci vypracují sami se znalostmi z videa nebo s použitím média (vlastního mobilního telefonu nebo PC ve třídě). Na pracovním listu se nachází i zadání výtvarného úkolu. Pracovní list žáky vede v činnosti. Žáci jsou obeznámeni, že se nejedná o test.

 Upozornění žáků na uplynutí 15´, po kterých by měli začít pracovat na výtvarném úkolu – návrhu obalu.

 Ukončení navrhování obalu. Rozdělení do skupin a vysvětlení aktivity.

 Žáci dostanou 2. pracovní list s pokyny ke skupinové práci (Příloha 3 Pracovní list – skupinová práce).

 Opakování informací z videa, zdůraznění principů pop art, které by měli ve svém návrhu využít (kontury, jednobarevné plochy, rastr, princip komiksu, reklamy).

 Obcházení žáků – rady, upozornění na nedostatky, korekce, zdůraznění principů zvolených technik. Slovní hodnocení práce, snaha o vyzdvižení prvků, které se mi líbí i těch, které by mohl žák zlepšit.

 Průběžné upozorňování na časový limit, který musí žáci stihnout (součást zadání).

 Ukončení výtvarné práce. Výzva žáka k prezentaci skupinového plakátu s navrhovaným obalem. Kladení doplňujících otázek.

 Výzva k úklidu třídy.

Ukončení (5´):

 Žáci jsou obeznámeni s natáčením videa pro akademické účely. Žáci dostanou souhlas s využitím videa pro rodiče. Také žáky poprosím o vyplnění anonymních dotazníčků.

 Poděkování a rozloučení s žáky.

42 5.3 Tradiční výuka

Pojem tradiční výuka je použit ve smyslu obvyklá výuka cvičné učitelky, na kterou jsou žáci zvyklí. Tato výuka má prvky frontální výuky s následnou výtvarnou částí.

Předmět: Estetická výchova – výtvarná Cvičný učitel:

Datum:

Třída:

Cílová skupina: Studenti, kteří letos nastoupili na čtyřleté gymnázium. Žáci se mezi sebou znají pouze 3 měsíce.

Časový rozsah: 2 vyučovací hodiny po 45 minutách

Téma: Pop art

Cíl: Odborné cíle:

 žák je seznámen s uměním pop art, umělci a dobou ve které vznikl

 žák chápe techniku tohoto umění

 žák dokáže využít znalosti techniky a principů k vlastnímu návrhu obalu

 žák dokáže vytvořit esteticky hodnotný plakát s návrhem obalu

 žák dovede pracovat s rozvrhnutím času Sociální cíle:

 žák rozvine svou fantazii a tvůrčí myšlení Očekávané výstupy:

Kompetence k učení

 žák si svou činnost sám plánuje

 žák tvořivě zpracovává získané informace

 žák kriticky hodnotí svou práci, přijímá radu i kritiku ze strany druhých Kompetence k řešení problémů

 žák uplatňuje vhodné metody a získané vědomosti a dovednosti

 žák využívá tvořivého myšlení s použitím představivosti a intuice Kompetence komunikativní

 žák se vyjadřuje jasně, srozumitelně a prezentuje svoji práci i sám sebe vhodným způsobem

43

 žák vhodně reaguje na promluvy druhých, naslouchá jim a vhodně argumentuje

Kompetence sociální a personální

 žák odhaduje důsledky svého vlastního jednání a své chování podle toho koriguje

Kompetence občanská:

 žák rozšiřuje své poznání a chápání kulturních a duchovních hodnot

Podle ŠVP VG, 2017, Gymnázium Jiřího s Poděbrad

Pomůcky: Tužky, gumy, pravítka, A4 kreslící kartony, podkladové cvičné papíry, pravítka, polosuché pastely, tuže, anilinové barvy, fixy, pastelky, voskové pastely, lepící cedulky

Vybavení: počítač s dataprojektorem

Organizační forma vyučovací jednotky: samostatná práce

Vyučovací metody: názorně demonstrační metody, metody slovní, frontální výuka, metody dovednostně-praktické

Průběh hodiny

Úvod (5´): Přivítání a představení se žákům.

Představení téma hodiny, seznámení s programem výuky.

Příprava pomůcek (2´): Žáci si rozeberou pomocné papíry, tužky, gumy, čtvrtky;

mezitím si připravím projektor a počítač k promítání obrázků.

Motivace (10´): Výklad s ukázkami umění pop art, vysvětlení principů zobrazování umění pop art na promítaných obrazech.

Hlavní část (65´):

 Zadání úkolu k výtvarné činnosti – žáci budou navrhovat obal na produkt (čaj, žvýkačky, špagety, připínáčky, tik tak, limonáda, čaj). Vytvoří plakát, na kterém bude tento nový obal zobrazen spolu s cenou produktu. Vše dle principů umění pop art. Práce bude dnes ukončena, zvolte takovou techniku, abyste ji dnes stihli dokončit. Jinak technika není omezena.

44

 Opakování principů pop art, které by měli ve svém návrhu využít (kontury, jednobarevné plochy, rastr, princip komiksu, reklamy).

 Obcházení žáků – rady, upozornění na nedostatky, korekce, zdůraznění principů zvolených technik. Průběžné hodnocení prací. Slovní hodnocení práce, snaha o vyzdvižení prvků, které se mi líbí i těch, které by mohl žák zlepšit.

 Upozornění na polovinu uplynulého času.

 Průběžné upozorňování na časový limit, který musí žáci stihnout (součást zadání).

 Ukončení výtvarné práce. Výzva k úklidu pracovní plochy.

Ukončení (5´):

 Žáci jsou obeznámeni s natáčením videa pro akademické účely. Žáci dostanou souhlas s využitím videa pro rodiče. Také žáky poprosím o vyplnění anonymních dotazníčků.

 Poděkování a rozloučení s žáky.

6 Reflexe

V této kapitole se zabývám reflexí vyučovacích hodin. Zohledňuji sebereflexi, reflexi cvičné učitelky i reflexi žáků. Tedy všech účastníků vyučovacích hodin.

6.1 Sebereflexe

Skupina 1 – aktivní samostatná práce

Skupina žáků 5. V působila příjemně, i když se i v této skupině našli 4 chlapci, kteří lehce vyrušovali. Vzhledem k adolescentnímu věku však beru tuto aktivitu jako běžnou.

Celkový dojem z odučené hodiny je poklidný. Komunikace těchto žáků byla oproti ostatním skupinám vyrovnanější a vyspělejší, žáci bez problému vyjadřovali svůj názor.

Žáci se mnou komunikovali více než ostatní skupiny. Technicky je tato skupina žáků zdatná, což je pravděpodobně dáno i délkou studia na této škole (4 roky).

Aktivní samostatná práce pro žáky jistě nebyla novinkou. Žáci vyhledali bez problémů informace a začali pracovat na výtvarném úkolu. Na žácích bylo znát, že obvykle nepracují v estetické výuce s faktorem času. Někteří volili vzhledem k časové dotaci pracné techniky.

V závěru výuky jsem uspořádala hodnocení pomocí nalepování lístečků jako kladných bodů. Tato aktivita žáky bavila. Žáci nebyli nuceni hodnotit slovně, jelikož jsem

45

předpokládala, že tato situace by přede mnou, jakožto novou postavou, mohla být pro žáky nepříjemná.

Výuka byla celkově příjemná a aktivní. Výsledek práce žáků není výrazně dobrý. Mezi pracemi se najde několik lepších prací. Některé práce vykazují známky výtvarných dovedností, avšak ve své podstatě vůbec nesplnily zadání. Jedná se o výkresy reálných produktů, které existují a žáci je pouze nakreslili místo toho aby navrhli nový obal pro vybraný produkt. Nejabsurdněji působí fakt, že nejlépe hodnocená práce mezi žáky je plakát, na kterém se nenachází žádný produkt.

Zatímco technicky a kresebně je tato skupina zdatná, tvořivostí příliš neoplývá.

Vzhledem k určeným cílům si myslím, že se podařilo částečně prohloubit kompetence u všech uvedených cílů. Ukázalo se, že kompetenci „žák dovede rozvrhnout čas na svou práci“ jsem přecenila, žáci nejsou v estetické výchově zvyklí na časový tlak. Obávala jsem se objektivity hodnocení, avšak žáci s touto kompetencí k řešení problémů neměli potíže. Kompetence komunikativní byla v této třídě na velmi vysoké úrovni. Kompetence sociální a personální je pro mne těžké hodnotit, ale přesto věřím, že jakákoli činnost, při které žáci musí spolu komunikovat, prohlubuje vztahy. Cíl tvořivosti lze hodnotit pouze individuálně (viz. Příloha 5).

Skupina 2 – kooperativní skupinová práce

Druhá skupina působila více rušivě. Ačkoli začátek práce byl stejný jako s první skupinou, žáci více vyrušovali a tvořili skupinky ještě ve chvíli, kdy měli pracovat samostatně. Jednalo se především o 4 chlapce. Na základě prvních 20 minut jsem žáky rozdělila do skupin po 3 žácích a snažila se tyto vyrušující žáky oddělit. Žáci vypracovali relativně rychle pracovní listy a navrhovali vlastní návrhy na cvičné papíry. Následně se dozvěděli o rozdělení do skupin. Bylo zajímavé vnímat překvapení ze změny. Mezitím na sebe začala nevhodnými poznámkami strhávat pozornost dívka, která se do té doby neprojevovala.

Součástí zadání byl opět časový faktor a také rozdělení rolí a diskuze. Diskuze proběhla pravděpodobně bez mého vědomí a velmi rychle. Žáci velmi rychle vybrali jeden návrh a začali zpracovávat plakát s tímto vybraným návrhem obalu. Povětšinou se ve skupině aktivně výtvarně podíleli 2 ze 3 žáků. Někteří žáci nereagovali na pokyny svých spolužáků a práci negovali.

Po uplynutí času žáci prezentovali práci své skupiny ostatním spolužákům. Mezi sebou měli určit jednoho žáka, který práci odprezentuje. Ve skupinách prezentovali často práci

46

ti žáci, kteří se neúčastnili výtvarné aktivity. Tyto prezentace byly velmi nízké kvality.

Žáci nebyli bez kladení doplňujících otázek schopni popsat svůj návrh. Jelikož nebylo mým cílem žáky ztrapnit, ale podpořit je, snažila jsem se klást otázky tak, aby svou práci představili. U slabších žáků jsem výrazně pomohla k prezentaci práce. Vliv na prezentaci práce jistě má to, že se žáci mezi sebou až tak dobře neznají a můžou se mezi sebou ještě stydět. Ale právě proto by učitelé měli zařazovat odlišné způsoby práce, aby prohloubili mezilidské vztahy.

Práce z této hodiny jsou vydařenější než z minulé, což připisuji skupinové práci a tomu, že se mohli mezi sebou poradit, což bylo žádoucí. Současně žáci museli zkoušet prosadit svůj názor, komunikovat s kolegy, upozornit na chybné konání atd.

Oproti minulé skupině byla tato skupina ke mně daleko méně komunikativní.

U této skupiny byl časový cíl splněn a to pravděpodobně především proto, že žáci dovedli společně komunikovat a společně pracovat. Komunikativní kompetence byly u této třídy nejvíce rozvíjeny, stejně tak sociální a personální. Předpokladem pro společnou práci však byla samostatná tvůrčí činnost a kompetence k učení a k řešení problémů. Ty byly splněny na individuální úrovni.

Skupina 3 – tradiční výuka

Tato skupina žáků byla ze všech tří nejklidnější a nejvyrovnanější. Žáci poklidně poslouchali můj výklad o pop art s využitím promítání obrázků. Poté jsem zadala ústně žákům práci. Cvičná učitelka zasáhla do technické volby tím, že zakázala využití pastelek, které se jí zdály v předchozí výuce nevhodné.

Žáci poklidně pracovali mezitímco jsem je obcházela a snažila se je podporovat a dávat jim rady ke zpracování, kompozici apod. Mezi žáky se našli někteří výrazně nápadití žáci.

Samozřejmě jsem nezabránila kopírování motivů jejich spolužáky. Mimo to byly tyto práce obecně na vyšší úrovni tvořivosti než u předchozích dvou skupin.

Celkově bylo znát, že jsou žáci na tuto výuku zvyklí. Jedinou novinkou pro žáky byl faktor času a možnost výběru techniky. Ale i s omezením času se tito žáci vypořádali nejlépe.

Podle mého názoru jsou práce těchto žáků nejbližší pop artu a tvořivosti.

Kompetence a cíle u této skupiny byly zvoleny především na bázi samostatné práce. U této skupiny pozoruji nejméně komunikativních a sociálních cílů. Odborné cíle byly splněny na nejlepší úrovni. Současně musím přiznat, že žáci byli nejvíce usměrňováni

47

především cvičnou učitelkou. Žáci jsou zvyklí plnit přesná zadání. Rozhodování většina žáků nezvládá.

Komplexní dojem

Výuku může ovlivnit mnoho faktorů jako např. individuální složení skupin, moment překvapení v podobě mého působení, nálada ve třídě, aktuální dění třídy - žáky čeká příští hodinu test, můžou tedy být nervózní apod.

Můj vlastní názor na odučené hodiny je, že žáci prakticky neznají mnoho forem výuky.

Zvolené 2 netradiční formy je dostávají do rozpaků a nejsou na ně zvyklí. Tudíž je i pravděpodobné, že výsledky práce žáků jsou při tradiční variantě výuky nejlepší, právě proto, že si jsou žáci jisti.

Žáky z mého pohledu znejišťuje možnost rozhodování a volby techniky. Žáci např. používali techniku, kterou zvolil jejich spolužák, aniž by přemýšleli nad tím, zda je vhodná. Ve třetí skupině automaticky používali voskové pastely na základě toho úsudku, že je cvičná učitelka právě přinesla z kabinetu.

Pro žáky byl zcela nový faktor času, se kterým se museli vypořádat. Ve výtvarné výchově se setkávají s neomezeným množstvím času. Je možné, že některé (především pečlivé) žáky to mohlo rozhodit.

Při známkování cvičné učitelky jsem zaznamenala, že cvičná učitelka hodnotí především kompoziční a estetické hledisko bez přihlédnutí k tvořivé stránce zadání.

6.2 Reflexe cvičné učitelky

Reflexe cvičné učitelky Mgr. Jany Vaníčkové:

Posuzované aspekty z hlediska motivace žáků, průběhu a výsledků:

Posouzení 1-5 (5 je nejlepší hodnota)

Žáci 5. V (sk.1) 1. B (sk.2) 1. B (sk. 3)

Aktivita 5 5 5

Vyrušování 2 4 1

Zápal 4 4 4

Motivace 5 5 4

48

Motivace vedená v anglickém jazyce nabízela prostor ke krátké diskusi, připomínkám od žáků, chtělo to více prožít dané téma a zážitky z prezentace. Ale bylo málo času ☹

Míra spolupráce 3 5 2

U žáků 5. V a 1. B (sk. 3) byla nežádoucí, cílem byla originálnost a osobní přístup.

Možnost spolupráce 2 5 2

Možnost spolupráce s médii možná mohla být zpočátku společná a doplněná žákovým samostatným přístupem.

Obtížnost úkolu 3 3 3

Hodnocení Práce od motivace, zadání úkolu, vytvoření návrhu, samotného vypracování by potřebovala větší časový prostor, hodnotí se pouze rychlost a pohotovost. Pečlivost a náročnější techniky nežádoucí.

*U skupiny 2 byla hodnocena společná práce, tudíž všichni žáci skupiny dostali stejnou známku.

Při volbě pomůcek byly žáky nejčastěji voleny pastelky, však téma vyžadovalo i plochou stopu. Vhodné k námětu určit učitelem i techniku.

Z hlediska upevňování vztahů mezi spolužáky a spolupráce mezi nimi byla přínosná skupinová práce, ale určitě nelze hodnotit plošně jednotlivce uvnitř skupiny, někteří se neprosadili. Ať už to bylo pro špatné rozdělení práce, vlastní nezájem nebo podceňování vlastních schopností nebo jenom ,,nedosáhli“ na papír. Kdo nepracuje, ruší.

Celkové hodnocení: S určitým odstupem času hodnotím nejlépe atmosféru i práci žáků 5.V. Nejuceleněji působily práce žáků 1.B(1), ale k objektivnějšímu porovnání je jich málo (4 ks). Současně je fakt, že na stejné ploše (výkresu) pracovalo „více rukou“.

49

Ve výuce 1.B(2) vládla klidná atmosféra, měla jsem obavy, že to bude na úkor kvality prací, mé obavy se však nepotvrdily. Práce dopadly také velice dobře.

Ve výsledku se zdá, že motivace v jazyce českém nebo anglickém vyšla shodně. Určitě k tomu přispěly pracovní listy, které podpořily porozumění úkolu. (Dnes už vím, že někdo neporozuměl všemu v prezentaci a že si žáci chtěli o tom popovídat - z dnešní hodiny v 5.V.) Je na zváženou, zda jsme neměly vyzkoušet v rychlosti doplnit pracovní list společně s tím, že by nejrychlejší doplňovali info z mobilů a někdo by jen poctivě dle pokynů zapsal. Byla by tady určitě úspora času, která by se využila k samotné výtvarné práci.

Jinak k doplnění podotýkám, že z mého osobního hlediska skupinovou práci považuji za nejméně vhodnou. Proč? Stále u mne převládá nechuť ke kolektivní vině, kolektivní práci, že všichni táhneme za jeden provaz, že dílo je společné a že se zdařilo, ztrácí se rozdíly, které se spravedlivě neohodnotí.

Prosazuji zodpovědnost každého za svou práci, za přístup k ní, hodnotím originalitu a pracovitost jedince, nemožnost vinit druhého z osobního neúspěchu, šikanovat pokyny slabší nevýrazné jedince od svých spolužáků a dokonce je negativně hodnotit. Učitel se snaží vše uhlídat, ale ☹

Žáci z našeho gymnázia jsou chytří a je pro mne dobré, že jim budou horší známky vadit.

Tady je i důkaz, že výchovy je stále ještě dobré hodnotit známkami. Stále na nich někomu záleží.

6.3 Hodnocení výuky žáky

Pro hodnocení výuky ze strany žáků jsem vytvořila jednoduchý dotazník, který žáci vyplnili po skončení výuky. Dotazy byly mířené na motivaci žáků, chuť do práce, vyrušování spolužáků, vlastní výsledky práce žáků, zisk zpětné vazby a pocit obohacení výukou. Žáci měli na výběr ze tří možností.

50 Obr. 2 Dotazník

Vytvořeno autorkou

Graf 1 Hodnocení výuky žáky – aktivní samostatná práce (sk. 1)

ano

Myslíte si, že Vaši spolužáci vyrušovali méně než jindy?

Byla pro Vás dnešní hodina záživnější než obvykle?

Měl/a jste větší chuť do práce než obvykle?

Dostal/a jste zpětnou vazbu, která zhodnotila Vaší práci?

Povedla se Vám dnešní práce?

Obohatila Vás dnešní samostatná práce?

Aktivní samostatná práce (sk. 1)

51

Graf 2 Hodnocení výuky žáky – kooperativní skupinová práce (sk. 2)

Graf 3 Hodnocení výuky žáky – tradiční výuka (sk. 3)

V první skupině (aktivní samostatná práce) žáci nejpozitivněji reagovali na zisk zpětné vazby, která byla prováděna hrou, při které žáci dávali kladné hlasy pracím, které se jim líbily. Pro více než polovinu žáků byla hodina stejně záživná jako obvykle. Více než 45%

žáků mělo pocit, že se jim práce vydařila. Více než polovině žáků se zdálo, že žáci

Myslíte si, že Vaši spolužáci vyrušovali méně než jindy?

Byla pro Vás dnešní hodina záživnější než obvykle?

Měl/a jste větší chuť do práce než obvykle?

Dostal/a jste zpětnou vazbu, která zhodnotila Vaší práci?

Myslíte si, že Vaši spolužáci vyrušovali méně než jindy?

Byla pro Vás dnešní hodina záživnější než obvykle?

Měl/a jste větší chuť do práce než obvykle?

Dostal/a jste zpětnou vazbu, která zhodnotila Vaší práci?

Povedla se Vám dnešní práce?

Obohatila Vás dnešní samostatná práce?

Tradiční výuka (sk. 3)

52

Komentář: Skupina žáků celkově dobře reagovala na skupinové hodnocení práce pomocí hry, která je pravděpodobně zaujala. 45% celkových hlasů bylo uděleno pozitivně a dalších 41% hlasů neutrálně.

Druhá skupina (kooperativní skupinová výuka) působí z dotazníkového šetření kontroverzně. Ačkoli pro více než 70 % žáků byla kooperativní skupinová výuka záživnější než obvykle, více než 40% žáků přiznalo, že neměli větší chuť do práce než obvykle. Více než polovina žáků má pocit, že je výuka obohatila a více než 60% má pocit, že se jim práce vydařila. Současně více než 20% žáků odpovídalo v dotaznících negativně

Druhá skupina (kooperativní skupinová výuka) působí z dotazníkového šetření kontroverzně. Ačkoli pro více než 70 % žáků byla kooperativní skupinová výuka záživnější než obvykle, více než 40% žáků přiznalo, že neměli větší chuť do práce než obvykle. Více než polovina žáků má pocit, že je výuka obohatila a více než 60% má pocit, že se jim práce vydařila. Současně více než 20% žáků odpovídalo v dotaznících negativně

Related documents