2021-03-11 Intervju frågor som kommer att ställas till eleven:
Årskurs 6
- Har du någon kontakt med spansktalande personer eller den spansktalande världen? På vilket sätt?
- Varför valde du att läsa spanska?
- Vad är det som motiverar dig att läsa spanska, dvs. vad är det som ger dig driv och som gör att du vill läsa spanska?
- Vad förväntar du dig av dina studier i spanska? Vad tror du att det kommer att ge dig?
- Vad tycker du är roligast på lektionerna?
- Vad tycker du är tråkigast på lektionerna?
- Hur upplever du att du lär dig mest på lektionerna? Hur känns det då?
- Hur upplever du att du lär dig minst på lektionerna? Hur känns det då?
- Hur känns det att gå till spansklektionerna?
- Tränar du hemma på läxor som glosor, uppgifter, osv.?
Om svaret är ”ja”:
o Hur känns det att träna hemma på spanskan?
Om svaret är ”nej”:
o Varför tränar du inte hemma?
- Ser du fram emot att fortsätta läsa spanska? Varför?
Årskurs 9
- Har du någon kontakt med spansktalande personer eller den spansktalande världen? På vilket sätt?
- Vad är det som motiverar dig att läsa spanska, dvs. vad är det som ger dig driv och som gör att du vill läsa spanska?
- Hur har din motivation ändrats sedan du började läsa spanska?
- Vad förväntar du dig av dina studier i spanska? Vad tror du att det kommer att ge dig?
- Vad tycker du är roligast på lektionerna?
- Vad tycker du är tråkigast på lektionerna?
- Hur upplever du att du lär dig mest på lektionerna? Hur känns det då?
- Hur upplever du att du lär dig minst på lektionerna? Hur känns det då?
- Hur känns det att gå till spansklektionerna?
- Tränar du hemma på läxor som glosor, uppgifter, osv.?
Om svaret är ”ja”:
o Hur känns det att träna hemma på spanskan?
Om svaret är ”nej”:
o Varför tränar du inte hemma?
- Ser du fram emot att fortsätta läsa spanska? Varför?
44
Bilaga 2 Förfrågan om deltagande
2021-03-11
Förfrågan om deltagande
Under vårterminen 2021 ska jag skriva mitt examensarbete på lärarprogrammet vid Högskolan Dalarna. Min undersökning kommer att handla om hur elevers motivation i deras studier i moderna språk spanska förändras och jag kommer att använda mig av intervju som metod för min datainsamling. Du tillfrågas härmed om ditt barns deltagande i denna undersökning.
Undersökningens syfte och innehåll
Syftet med min undersökning är att belysa hur grundskoleelevernas motivationer, i deras studier i moderna språk spanska, ändras från det att de börjar läsa språket i årskurs 6 till årskurs 9 utifrån elevens perspektiv. Området är viktigt att undersöka för att hitta verktyg som ger elever större motivation i sina spanskstudier och jag ser fram mot ditt deltagande.
Genomförande
Jag har planerat att 10 elever ska delta i undersökningen. Ert barns deltagande kommer att innebära en intervju angående ditt barns motivation i sina spanskstudier som varar runt 10-20 minuter. Undersökningen kommer att presenteras i form av en uppsats som ventileras i sedvanlig ordning vid Högskolan Dalarna. Du kommer att kunna ta del av undersökningens resultat efter planerad ventilering den 21 juni 2021 på DiVA.
Det insamlade materialet, i form av ljudinspelning, kommer att bearbetas av mig själv och min handledare. Ditt barns identitet som deltagare kommer inte att röjas, inte heller vilken skola undersökningen har gjorts vid. Personer – barn eller vuxna – som på något sätt nämns i studien kommer att avidentifieras. Insamlade data förvaras hos undertecknad och kommer endast att hanteras av mig och min handledare. All insamlade data kommer att förstöras när examensarbetet är godkänt och klart. Examensarbeten faller under dataskyddsförordningen, GDPR.
Ditt deltagande i undersökningen är helt frivilligt. Du kan när som helst avbryta ditt deltagande utan närmare motivering. Om du som är tillfrågad avstår från att delta, eller avbryter sitt deltagande så kommer detta inte att påverka det fortsatta arbetet med undersökningen.
Ytterligare upplysningar lämnas av nedanstående ansvariga:
Handledare: Azucena Castro azc@du.se
Student: Susana Martín Lindström snesudden@hotmail.com
45
Bilaga 3 Resultat av motivationsfaktorer för årskurs 6 Motivationskategorier
Yttre motivation Betyg, resultat, meritpoäng, fortsatta studier, bra att kunna Extern påverkan av familj, vänner och lärare
Inre motivation Eget intressen, nyfikenhet, inre tillfredsställelse att kunna, glädje, stolthet, roligt att kunna, etcetera.
Resa, flytta utomlands, använda språket
lektionerna? genomgång laggrejer, tävlingar prata spanska med
någon [lång paus] dialog genomgång upplevelse & positiv motivationsfaktor
46 6 Vad tycker du är tråkigast
på lektionerna? glostest och sådant
[tystnad, rolig min,
spansklektionerna? Det känns bra. Det är kul. stressar alltid till dem, det är ganska bra
som glosor, uppgifter, osv.? oftast ja ja, varenda kväll Ja [avbryter I] alltid tills
jag kan dem. Ja, det gör jag alltid.
47
Bilaga 4 Resultat av motivationsfaktorer för årskurs 9
Motivationskategorier
Yttre motivation Betyg, resultat, meritpoäng, fortsatta studier, bra att kunna Extern påverkan av familj, vänner och lärare
Inre motivation Eget intressen, nyfikenhet, inre tillfredsställelse att kunna, glädje, stolthet, roligt att kunna, etcetera.
Resa, flytta utomlands, använda språket Inre och yttre motivation
Från inre till yttre motivation Från yttre motivation till yttre
och inre motivation
spansk-lektionerna Ja motivation (enbart
inre motivationsfaktor)
48 4
Vad förväntar du dig av dina studier i spanska? Vad
tror du att det kommer att ge dig?
49 - [om nej] Varför tränar du
inte hemma? Svårt att komma igång.
I stunden bryr mig inte.
Besviken för man känner att läraren har förhoppningar på en.
--- --- ---
11
Ser du fram emot att fortsätta läsa spanska?
Varför?
Jaaaa, nu gör jag det - det ger poäng och lite kul att kunna annat än
sv & eng.
Ja - det ger poäng och jag tycker det är kul.
Jag vill utveckla min spanska.
Om ja kan på linjen jag valt ska jag nog det -
meritpoäng
Jag ser inte fram emot det som så, men jag
valde ju spanska.
Ja - Roligt att lära mig mer så man vågar prata
lite i Spanien.
förväntningar/mål - motivationsfaktor
* En inre motivationsfaktor