• No results found

ŠKOLNÍHO V KU

Tabulka 14 : Obecné údaje – Páté setkání

ročník: 3.

cíle rozvoje ČG: cíl výchovný: rozlišit chování slušného od neslušného, rozvoj schopnosti komunikace a spolupráce

cíl vzd lávací: zopakovat učivo českého jazyka – slovní druhy, opozita, synonyma, vyhledat p ímou eč

cíl čtená ský: nácvik čtení s porozum ním, nácvik orientace v textu, rozvoj pozitivního vztahu k literatu e rozvoj schopnosti sebehodnocení

cíl literárn -estetický: vytvo ení vlastního p íb hu na základ klíčových slov a fantazie

mezip edm tové vztahy:

prvouka: lidské vlastnosti

český jazyk: vyhledávání slovních druh , opozita, synonyma, p ímá eč metody výuky: výklad, kladení otázek, diskuse, samostatná práce žák , práce ve dvojicích,

motivační metoda, metoda klíčových slov

organizační formy: frontální výuka, samostatná práce, práce ve dvojicích

pom cky: tabule, listy papíru, úryvky textu s úkoly, kniha – Paní Láryfáry,

nakopírované listy se situacemi Majčina špatného chování. dataprojektor, kelímky, papíroví smajlíci pomůže mi uložit kufříky s potřebami na kreslení. A já jsem jí hned odpověděla…“ Majka se znovu napila mléka. „Vy jste tu přece učitelka, tak proč si ty kufříky neuklidíte sama a nepustíte mě ven, abych se mohla proběhnout? Celá třída se začala smát, jen ta protivná Pláničková ne, a poslala mě do kouta!“

74

Hlavní aktivity

1. Žáci dostanou ty samé nakopírované úryvky textu Ěviz úvodní část hodinyě a zkoušejí ve dvojici vy ešit zadané úkoly:

• Jmenuj postavy v textu.

• Podtrhni čarou všechna podstatná jména.

• Podtrhni vlnovkou všechna slovesa.

• Označ žlut část textu, kde se vyskytuje p ímá eč.

• Vymysli slova souznačná ke slov m: smát, tady, vyučování, znovu.

• Vymysli slova protikladná k: z stane, ven, začala.

- Po ukončení prob hne společná kontrola.

2. Učitel d tem ukáže slova zapsaná na tabuli,

MAJKA – HUBATOST – PůNÍ LÁRYFÁRY – PůPOUŠEK – VYLÉČENÍ slova m žou p inést, pokouší se ho navrhnout,

• p i této aktivit op t využívají „kelímkování“,

75 5. Žáci obdrží nakopírované pracovní listy, kde jsou napsány situace, ve kterých se

Majka chovala nevhodn , postiženi touto záke nou chorobou a jak se tomu m žete bránit?“.

7. Učitel se ptá d tí, zda mají vymyšlenou d tskou chorobu, o které budou psát v jejich záv rečné práci.

8. Sebehodnocení pomocí smajlík . 9. Zhodnocení hodiny učitelem.

5.5.2 Rozbor a interpretace zkoumaného projektového bloku č. 5

V úvodní části hodiny jsem jako motivaci zvolila p ečtení úryvku z dané pohádky, která se mi zdála nejvíce poutavá a navád jící k dalšímu d ji. Ješt než jsem se dostala k otázkám vztahujícím se k textu, dva žáci m li n kolik poznámek sm ujících k tomu, že se vlastn Majka v textu zachovala hrdinsky a že ji za to obdivují. Toto chování jsem p ešla a pokračovala jsem otázkami k textu. Po položení otázky, zda se Majka zachovala správn , se rozvinula velká diskuse o tom, jakému možnému nežádoucímu chování v či vyučujícímu byli žáci p ítomni. Dále se diskuse stočila k tomu, zda se vyučující chovají vždy správn k žák m. N kolik t chto poznámek jsem vyslechla a poté jsem debatu op t stočila k mým p ipraveným otázkám. Zbytek úvodní části hodiny probíhal dle plánu. Žáci chorobu, o které jsme četli, nazývali r zn : drzytýda, nevymáchaná huba nebo sprosťanda.

Dále jsme pokračovali k hlavní části bloku. Žáci si rozdali nakopírovaný text, který jsem p edčítala v hlavní části hodiny. Na dataprojektoru jsem pustila otázky k tomuto textu, žáci pracovali samostatn a bez v tších obtíží. Po dokončení úkolu jsme společn prošli

ešení.

76 V tomto bloku jsem se rozhodla vyzkoušet s žáky metodu p edvídání pomocí klíčových slov. Protože se jedná o metodu, se kterou se žáci setkávají poprvé, vyzvala jsem ve velmi rozdílných časech. Proto jsem si po dobu této časové prodlevy n kolik p íb h vyslechla. Po dokončení všech, jsem n kolik dvojic vyzvala k hlasité prezentaci p íb hu.

Nejv tším úskalím se jevilo klíčové slovo papoušek, d ti ho obtížn začle ovaly do p íb hu. I p es to se tato aktivita zda ila, p íšt bych pro seznámení s touto metodou volila snadn jší klíčová slova a jejich v tší počet.

Následovalo společné, hlasité čtení p vodního p íb hu a diskuse o tom, v čem se d ji p iblížili a v čem naopak ne, dále jsme hlasovali o tom, kdo byl p íb hu nejblíže, což nebylo plánované, ale vyplynulo to ze situace. Proto jsem další bod plánované p ípravy vypustila.

Posledním bodem hlavní části bloku byla práce s pracovními listy, kde jsem p epsala situace z p íb hu, kdy se Majka chovala špatn pod vlivem hubatidy. D ti m ly za úkol si samostatn p ečíst úryvky a p epsat je tak, aby se v nich Majka zachovala správn . Vzhledem k časové tísni jsme si ale úryvky p ečetli společn a ešení jsme podávali ústní formou. Tento úkol nečinil žák m žádné obtíže.

V záv ru hodiny jsme si povídali o tom, jak často se samy d ti chovají, jako kdyby m ly hubatidu a co se s tím dá d lat. D ti se této diskuse zodpov dn zhostily. Padly zde extrémní nápady na formu léčby jako nap íklad, polepšovna, va ečka, ale i odebrání kapesného, mobilního telefonu, počítače a další r zné zákazy a domluvy. Dále jsem

77 d tem p ipomn la, že mají p emýšlet o svém dlouhodobém úkolu a m ly by mít už vymyšlenou vlastní d tskou chorobu, o které budou psát sv j p íb h, pokud by tomu tak nebylo, tak mají za domácí úkol to napravit. Poté jsem žáky vyzvala ke zhodnocení jejich práce v pr b hu hodiny, op t pomocí smajlík . V úplném záv ru jsem d tem pod kovala za dob e odvedenou práci.

Záv r diskuse

Povídka z tohoto bloku žáky zatím zaujala nejvíce, možná proto, že se částečn odehrávala ve školním prost edí. Metoda klíčových slov, kterou jsem užila v tomto bloku, odhalila velmi rozdílné schopnosti d tí, n kte í pracovali bez problém , jiným žák m jsem musela výrazn pomoci. Zaujaly m nápady d tí, když vymýšlely lék na hubatidu, promítly se zde postupy jejich rodič , p i ešení r zných p ekročení pravidel, a dokonce bych ekla, že žáci navrhovali postupy, které platí na n samotné.

78

5.6 Projekto vý blok č. 6: Lakomice